2024. november 25., Katalin

Eger ügye

Lesznek Egerben szabadtéri színházi előadások nyáron, de még elég sok a bizonytalanság

S.I. 2019.11.30. 00:00

Az Agria Nyári Játékok és az Érsekkerti Nyári játékok szervezői szerint a jelenlegi szabályozás sem szakmai, sem anyagi szempontból nem jó.

 

Mint az a napokban kiderült, a kormány enyhítései révén azok a szabadtéri rendezvények már megtarthatók, amelyek esetében biztosítják a szervezők, hogy a nézők a páholyok kivételével csak minden negyedik ülőhelyet foglalják el, miközben közvetlenül egymás mögé nem ülhetnek, és kötelesek tartani a védőtávolságot a szabadtéri rendezvények alatt. Arra voltunk kíváncsiak, hogy két nagy egri szabadtéri esemény – azaz az Agria Nyári Játékok és az Érsekkerti Nyári Játékok – szervezői az új rendelkezések tükrében hogyan látják a jövőt.

 

Elég erős korlátozással nyithatnak a szabadtéri színházak

 

Nagyon örülünk az enyhítésnek és az előadásaink megtartásának, de nem nagyon látjuk még ebben a pillanatban a gyakorlati megvalósítást

– mondta el érdeklődésünkre Kelemen Csaba, az Agria Nyári Játékok Nonprofit Kft. ügyvezetője.

 

Szerinte számos oka van annak, miért nem működhet jól egy korlátozott nézőszámmal megtartott előadás. "A színház nem csak arról szól, ami a színpadon történik, hanem ami a nézőtéren is. A színészek együtt lélegeznek a nézőkkel, együtt adják meg a hangulatot, ez egy közös játék" – vélekedett a szervező. "Milyen hangulatú előadás egy olyan, amikor minden negyedik széken ül egy néző maszkban?" – tette fel a költői kérdést.

 

További problémákat vet fel, hogy bizonyos előadásokra már most többen vásároltak jegyet, mint ahányan a kormányrendelet értelmében helyet foglalhatnának a nézőtéren. A színházigazgató szerint például a "Pál utcai fiúk" című darabra 1490 fős nézőteret lehetne felállítani, de már közel ötszáz jegy elfogyott. "Milyen alapon és hogyan döntsem el, hogy ki jöhetnek be?" – gondolkodott hangosan az igazgató.

 

Fotó: agriajatekok.hu

 

A harmadik nehézséget a finanszírozás jelenti, ugyanis Kelemen Csaba szerint "egy előadás belekerül kettő-négymillió forintba, a bevétel így nyolcszázezer forint körül mozoghat", és nem tudni, hogy a kiesett bevétel honnan pótolható. A direktor tagja a Magyar Szabadtéri Színházak Szövetségének, mely azon az állásponton van, hogy korlátozott nézőszámmal is szeretné megvalósítani az előadásokat. "Ez a döntés azonban véleményünk szerint kicsit erős" – közölte az Agria Nyári Játékok igazgatója.

 

Kérdés, hogy lesznek-e nézők

 

Tatár Gabriella, az Érsekkerti Nyári Játékokat szervező Pinceszínház elnöke portálunktól értesült a friss jogszabályról. "Át kell tanulmányoznunk a rendeletet. Én inkább abban gondolkodnék, hogy ki sem teszem a széket, hogy legyen meg a kellő távolság a nézők között. Így ha valaki odamegy az előadásra, és nem ismeri a rendelkezést, akkor sem tud rossz helyre ülni" – közölte.

 

A Pinceszínház vezetője szerint nem a nézőtér berendezése okozza a problémát, sokkal inkább a bizonytalanság.

 

Nem tudni, ha megnyitják a színházakat, akkor az emberek el fognak-e menni az előadásra, meg fogják-e a vásárolni a jegyeket. Az emberek a mostani helyzetben ötször meg fogják gondolni, hogy mire költsenek”

– vélekedett Tatár Gabriella, aki egyetért kollégájával abban, hogy az "előadás legfontosabb szereplője a néző", így nélkülük az nem működhet.

 

Az elnök egy véleményen van Kelemen Csabával abban a tekintetben is, hogy egy "negyedházzal" megtartott előadás nem lehet rentábilis. A Pinceszínház a nehézségek ellenére készült a nyárra, sőt, egy gáláns felajánlást is tettek. "Felvettük a kapcsolatot a Markhot Ferenc Kórházzal, és az első előadásunkat felajánlottuk nekik, mivel ilyen sokat segítettek ebben a nehéz helyzetben. Ha július 16-án indulhatunk, akkor az aznap esti előadásunk zártkörű lesz, arra minden kórházi dolgozót szeretettel várunk. A vezetőséggel szeretnék egyeztetni a részletekről" – árulta el Tatár Gabriella.

 

Mégis van rá esély, hogy megrendezik az Agria Nyári Játékokat?

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló