2024. november 25., Katalin

Környék ügye

Rászoruló családoknak ajándékoztak füst- és szén-monoxid-érzékelőket a megye tűzoltói – FOTÓK

2019.11.30. 00:00

Életeket menthet az eszköz, de nem mindenki engedheti meg magának a beszerzését. Nekik segített a katasztrófavédelem.

 

Szén-monoxid-vészjelzőket és füstérzékelőket adományozott a katasztrófavédelem harmincnyolc családnak Heves megyében 2020 év végén – számolt be honlapján a Heves Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság.

 

A készülékeket az Országos Tűzmegelőzési Bizottság szerezte be, a testület jóvoltából már évek óta hagyomány, hogy a megyei katasztrófavédelem szakemberei kapcsolatba lépnek rászoruló családokkal, és kézzelfogható segítségként füstjelzőket vagy szén-monoxid-érzékelőket adnak át nekik, továbbá azok felszereléséhez is segítséget nyújtanak a katasztrófavédelem munkatársai. A készülékek elosztásakor a rászoruló családok szociális helyzetét, a veszélyeztetettséget és a családtagok számát vették figyelembe.

 

Fotók: Heves Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság 

 

Az életmentő érzékelő eszközök adományozásával a katasztrófavédelem célja az, hogy erősítse az emberekben annak fontosságát, hogy aktívan részt vegyenek saját biztonságuk megteremtésében, hogy felhívják a figyelmet a lakástüzek és az abból eredő sérülések megelőzésére, a biztonságos fűtésre, a tűzvédelmi szabályok betartására, és arra ösztönözzék a lakosságot, hogy minél többen helyezzenek el otthonukban füstérzékelőt, hiszen ezek a kis készülékek akár életet is menthetnek.

 

 

A katasztrófavédelem közleménye szerint Heves megyében az idei évben 14-en sérültek meg lakástűzben, 3 ember vesztette életét, továbbá 44 esetben avatkoztak be megyénk tűzoltói szén-monoxid-szivárgással kapcsolatos eseteknél. Mint írják, a tüzek keletkezési okainak majdnem fele a helytelen fűtésre, a rossz fűtőeszközökre, vagy a kémények nem megfelelő állapotára vezethető vissza. A legtöbbször figyelmetlenségből és valamilyen nyílt lánggal összefüggő tevékenységből eredő balesetek kis odafigyeléssel megelőzhetők. A fűtés és a sütés-főzés, az elektromos eredetű tüzek, és a dohányzás is többször okoz lakástüzet.

 

 

Tűz esetén csak percek állnak a lakók rendelkezésére, hogy biztonsággal elhagyják otthonukat. A tűz kezdeti szakaszában általában először füst képződik, ezt észlelve a füstérzékelők átlagosan egy percen belül jeleznek, így adva nagyobb esélyt a menekülésre, esetleg a tűz kezdeti szakaszának eloltására. Azokban a lakásokban, ahol füstérzékelő volt felszerelve, nem alakult ki nagyobb tűz, nem történt tragédia, hiszen a lángokat már kialakulásukkor sikerült megfékezni.

 

 

Szén-monoxid a leggyakrabban akkor keletkezik, ha a nyílt égésterű fűtőberendezés, mint például a vízmelegítő, a kazán, a bojler, a konvektor, a kályha, cserépkályha, kandalló a megfelelő szellőzés hiánya miatt elhasználja a helyiségben lévő oxigént. A szükséges levegő-utánpótlás nélkül ilyenkor mérgező szén-monoxid fejlődik, amely akár egy percen belül ölhet. A katasztrófavédelem emiatt hangsúlyozza: nagyon fontos, hogy évente ellenőriztessük a fűtőberendezést, éljünk az ingyenes kéményseprés lehetőségével, figyeljünk a levegő-utánpótlásra és feltétlen használjunk szén-monoxid-érzékelőt.

 

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló