2024. november 25., Katalin

Mindenki ügye

Aki azt hiszi, szabad a sajtó Magyarországon és Egerben, azt jól bepalizták

Egri propeller 2019.11.30. 00:00

Az EU-ban csak egy országban rosszabb a média helyzete, mint hazánkban.

 

Sosem volt még ennyi eszköz és lehetőség arra, hogy valaki szabadon elmondhassa a véleményét; ha csak ennyit írnánk a hazai sajtószabadság helyzetéről, közölnénk mellé egy szépnek és hitelesnek látszó, ám valamiféleképp manipulált infografikát, akkor nagyjából azt csinálnánk, ami ellen mi is szeretnénk küzdeni. Vagyis álhírt közölnénk. A technikai sokszínűség Magyarországon sajnos további kiszolgáltatottsághoz vezetett, a befolyásolási propagandakísérletek szélesebb tárházát hozta el mindennapjainkba, amelyet egyes hatalmi szereplők próbálnak alaposan ki is használni.
 
Hogy mennyire szabad a sajtó Magyarországon Európa és a világ más nemzeteihez képest, nehéz megítélni, mindenesetre több szervezet is létezik, amely próbálja rangsorolni az egyes országokat annak alapján, hogy ott mily’ mértékű a média, a sajtó szabadsága. A napokban  jelent meg a Riporterek Határok Nélkül (Riporters Without Borders) sajtószabaság-felmérése, amelyben meglehetősen pesszimista képet festenek a magyar helyzetről. Országunkat a 87. helyre rangsorolták a 180-ból, mi már így a “problémás országok” kategóriájába tartozunk, és a tavalyi helyünkhöz képest 17-et rontottunk.
 
A hazánkról szóló fejezetben egyebek közt ezt írja a szervezet: a magyar médiában a tulajdonjogok még tovább koncentrálódtak a miniszterelnökhöz közel álló oligarchák kezében, a magyar médiakörkép teljesen átalakult az elmúlt években. Megemlítik, hogy több nagy, kritikus sajtóterméket ellehetetlenítettek, míg a többiek jelenléte is veszélyeztetett.
 
A jelentés kitér a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány létrejöttére, melyhez 500, döntő többségében nyíltan kormánypárti sajtóterméket csatoltak. Az alapítványt egy Orbán Viktor által jegyzett kormányhatározattal stratégiai jelentősségűvé nyilvánítottak, így semmilyen eszközzel nem lehetett tiltakozni az ellen, hogy egy ekkora médiaholding került közvetlen kormányzati irányítás alá.
 
A nemzetközi listán első helyén egyébként Norvégia szerepel, így ott a legkedvezőbb a média helyzete, az északi országot Finnország, Svédország és Hollandia követi. Magyarországot egyebek közt olyan államok előzik meg, mint Albánia, Kirgizisztán, Panama, Koszovó, Ghána, Tunézia vagy Nigéria. A szomszédos országok közül Ausztria a 16., Szlovénia a 34., Szlovákia a 35., Románia a 47., Horvátország a 64., Szerbia a 90., míg Ukrajna a 102. helyet érdemelte ki. Lényeges és számunkra szomorú adat még, hogy az Európai Uniót tekintve csak Bulgáriában rosszabb a média helyzete a magyarországinál.
 
(Az írás a nemrég indult  Egri propeller - álhír- és propagandafigyelő Facebook-oldalon jelent meg.)
 

Egri propeller - álhír- és propagandafigyelő

Egri propeller - álhír- és propagandafigyelő, Eger. 159 likes. Sajnos az egri közéletben is egyre több manipulált propagandahírrel, és olykor álhírekkel is, szeretnék félrevezetni az embereket. Ennek...

 
Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló