2024. október 30., Alfonz

Vélemény

A kormány még akkor is képes bepalizni a magyarokat, amikor lemondanak egy tűzijátékot

Suha Péter 2019.11.30. 00:00

Nagyon helyesen döntött úgy a kormány, hogy nem éget el – szó szerint is – egy kamionnyi pénzt az augusztus 20-i tűzijátékra.

 

Gulyás Gergely bejelentette: elmarad az augusztus 20-ra tervezett állami ünnepség, s így minden idők legtűzijátékabb tűzijátéka is. A döntés érthető és – a tűzijátékot tekintve mindenképp – üdvözlendő is. Még akkor is, ha gyaníthatóan nem holmi józan megfontolások, de még csak nem is járványügyi bizonytalanságok miatt határoztak így. Sokkal inkább azért, mert összesítették a méréseket, és azt találták, hogy baromira senkinek sem hiányzik Európa Legfényesebb Tűzijátéka, amit Európa Legélesebb Elméje megtekinthetett volna Európa Legfontosabb Erkélyéről.

Ennyit az iróniáról.

 

Az tehát  jó, hogy nem égetnek el egy valag pénzt a semmire. 

 

Az már kevésbé jó, hogy a „második hullám” néven emlegetett biankó csekk összefüggésében megint sikerült behajítani a féltéglát a kirakatba. Nevezetesen: ember – szervező, rendező, közreműködő – legyen a talpán, aki ma, holnap, vagy holnapután akár csak jóslásba is mer bocsátkozni arról, hogy egy-öt-tizenöt nap múlva épp milyen szabályok lesznek érvényben. Hogy egy hónap múlva mi lesz, arra szerintem feketeöves közmédia-szakértők se mernének most vállalkozni.

 

Ez a kiszámíthatatlanság egyfelől természetes és érthető, ha figyelembe vesszük és elfogadjuk, hogy járványügyi helyzet van, és nyilván a járvány alakulása határozza meg a szükséges döntéseket és lépéseket. Másfelől viszont épp az a kormányzati következetlenség okoz rendre sok-sok kuszaságot, ami talán elkerülhető lenne, ha nem csak mindig a közvélemény-kutatások eredményeire sandítanának a döntéshozók, hanem esetleg valamiféle koncepciójuk lenne, urambocsá A, B, és C tervük. 

 

Mert minden és mindennek az ellenkezője is megmagyarázható, sőt védhető okos érvekkel. Az viszont nehezen járható út, hogy mondjuk tömegrendezvények ügyében ami az egyik típusnál érv, az a másiknál meg pont nem, vagy ami még rosszabb: éppen hogy ellenérv.

 

Félreértés ne essék: nem azzal van a baj, hogy focimeccset miért lehet tartani. 

 

A baj a következetlenséggel van, ami aztán romboló hatását minden más területen is kifejti. Úgy tűnik, mintha ez lenne a rendszer lényege. Nehéz másra gondolni olyan hihetetlenül frappáns érvelés alapján, mint amit Gulyás Gergely volt szíves előadni. Nevezetesen, hogy ötszáz nézőnél többet vonzó focimeccset azért lehet tartani, és koncertet meg azért nem lehet, mert a koncerteken isznak, és ezért a távolságtartás ott nem megoldható. Pont. 

 

Ez nagyjából ugyanaz az érveléstechnika, mint amikor a Nemzet Fő Nemzetkarakterológusa azzal próbál terelni a Nemzethy tulajdonban lévő Balatonra hazai turistákat, hogy bár ő tudja, hogy „a magyar ember” börtönben érzi magát, ha évente egyszer nem láthatja az Adriát, de most talán mégis inkább a Balatonra menjen, mert az hű, de biztonságos. Ez egy külön misét is megérne, de legyen elég annyi: az ország bő felének nemhogy a Balaton, de egy éttermi vacsora sem opció, és nem szül jó vért, ha ezzel az ország miniszterelnöke nincs tisztában, vagy nem akar tisztában lenni. Félő, hogy azért, mert nem érdekli. Ellentétben a focival, ami meg igen. 

 

Lehet ezt így, csak akkor nem Doktor Miniszterelnök Úrnak kellene lenni, hanem csapatkapitánynak – vagy bánja a fene, klubelnöknek, örökös (és lehetőleg tiszteletbeli) vezéredzőnek – Felcsúton. 

 

Mindenkinek könnyebb lenne kicsit.

 

 

Rendkívüli: elmaradnak az augusztus 20-i rendezvények, a tűzijátékot is törölték

 

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló