2024. november 25., Katalin

Környék ügye

De mégis mennyibe került a Mátrai Erőmű? Az államtitkár válasza: bla, blablablabla, blabla

2019.11.30. 00:00

Kész röhej, ahogy a magyar kormány próbálja eltitkolni, mire költi az adófizetők pénzét.

 

A De mégis mennyit fizetett a magyar állam a magyar adófizetők pénzéből Mészáros Lőrincéknek a Mátrai Erőműért? c. politikai szappanopera hétfő este az Országházban immáron a 142. részéhez érkezett. 

 

Mint ismert: a magyar állam megvette Mészáros Lőrincéktől a Mátrai Erőmű Zrt. többségi tulajdonrészét. A transzfer a magyar adófizetők pénzéből történt, ezért is lenne kézenfekvő, hogy a magyar állam elmondja, mennyit is fizetett a Heves megyei erőműért. Az adásvétel azért is érdekes, mert a létesítmény komoly és költséges korszerűsítésre szorul, 2021-ban a kisebb, 2025-ben a nagyobb termelőegység engedélye lejár, és az Opus Global Nyrt. (a Mészáros Lőrinchez köthető többségi tulajdonos cég) tulajdonában a 2016-ig nyereséges erőmű veszteségessé vált. De ami ezeknél is érdekesebb:

 

a veszteség ellenére 2018-ban 11,4 milliárd forint osztalékot vettek ki Mészárosék az erőműből.

 

Fotó: MTI/H. Szabó Sándor 

 

Több szervezet, számos ellenzéki országgyűlési képviselő próbálta az utóbbi hetekben megtudni, hogy mennyibe került a magyar államnak Mészárosék most már csak volt erőműve. De a kormány úgy véli, nincs különösebb köze az állampolgároknak ahhoz, mire költik a pénzüket. A mellébeszélés magasiskolája zajlik az ügyben, ennek egyik újabb fejezete volt hallható hétfőn a Parlamentben.

 

Közöd? Semmi!

 

Most a jobbikos országgyűlési képviselő, Nunkovics Tibor kérdezett rá erre a roppant nehéz és megválaszolhatatlan részletre: mennyibe kerül az adófizetőknek a veszteséges Mátrai Erőmű megvásárlása? Egyben emlékeztetett:  Mészáros Lőrinc két éve vásárolta meg az erőművet, amelyből  "több mint 11 milliárd forintot szivattyúztak ki osztalék formájában", tavaly azonban már negatív mérlege volt a vállalkozásnak.

 

A válasz pedig kiválóan mutatja, mennyire tekinti fontosnak a magyar kormány az átláthatóságot, és mennyire tiszteli a saját adófizetőit. Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára azt felelte: a kormány célja, hogy a stratégiai fontosságú energetikai eszközöket újra közösségi tulajdonba vonja, az energiabiztonság garantálása érdekébe. Hozzátette: a Mátrai Erőmű mind energiatermelési, mind munkaerőpiaci szempontból igen fontos.

 

A vásárlással az is megvalósul, hogy a mátrai lignitkincs a nyersanyag klímasemleges felhasználását biztosító technológiák segítségével a jövő számára is hasznosuljon. Kijelentette: a vásárlásról a folyamat lezárultáig nem adhat információkat.

 

És hogy mennyibe is került a biznisz? Na arra nem tért ki az államtitkár. De semmi gond, mert a kérdés után ugyan Nunkovics Tibor nem fogadta el a választ, az Országgyűlés kormánypárti tagjai azonban igen. Ezzel le is tudták a témát.

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló