Motoros tragédia Sirok és Egerbakta között: háromgyerekes apa vesztette életét – Megrázó VIDEÓ a helyszínről
Idén eddig 1,4 hektárnyi hulladék sodródott le a Tiszán és a mellékfolyókon az országba, míg tavaly egész évben "kaptunk" 1,7 hektárnyit – írja a Népszava.
A kiskörei vízlépcsőnél a zsiliprendszer segítségével hetek óta tartóztatják fel és emelik ki a zömmel Ukrajnából, Romániából, és kisebb részben Szlovákiából, valamint a Tisza felső-magyarországi részéről érkező szemetet. Fejes Lőrinc, szakaszmérnökség vezetője a Népszavának nyilatkozva elmondta: idén alig szűk egy hónapig volt teljesen tiszta a Tisza a vízlépcsőnél.
A lap cikke szerint az első téli végi árhullámmal, február elején menetrendszerűen megérkezett a rengeteg hulladék, amit június elejére sikerült kiszedniük. A második műanyaghullám július 27-én érkezett meg ide, ennek az eltakarítása várhatóan októberig eltart majd.
Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI
A kármentesítés költségei teljes mértékben Magyarországot terhelik, ezekhez sem a szennyező országok, sem a továbbszennyeződéstől megmenekített, délebbi államok nem járulnak hozzá. Fejes Lőrinc szerint a szemét kezelése minden évben nagyjából 20-50 millió forintot emészt fel, aminek csak nagyon csekély része térül meg a hulladék hasznosításával.
Áder János július elején levelet írt a román és az ukrán államfőnek, arra kérve őket, hogy tegyenek valamit a folyókon úszó szemétáradat ellen. A Népszava a köztársasági elnök hivatalától megtudta, hogy a levélre eddig csak az ukrán elnök válaszolt. Volodimir Olekszandrovics Zelenszkij azt írta, hogy a nyugat-Ukrajnát érintő hatalmas júniusi árvíz miatt egyes infrastruktúrák szinte teljesen megsemmisültek, ezért kezdeményezte kormányánál egy komplex árvízvédelmi stratégia kidolgozását.
Több mint 8 tonna szeméttől szabadították meg a Tisza árterét