Motoros tragédia Sirok és Egerbakta között: háromgyerekes apa vesztette életét – Megrázó VIDEÓ a helyszínről
Vízszennyezési bírságot szabott ki a korábban Mészáros Lőrinc érdekeltségébe, később az állami Magyar Villamosművek tulajdonába került Mátrai Erőműre a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság – közölte a szervezet a hvg.hu-val. A bírságot megállapító határozat az erőmű üzemeltetésében lévő Őzse-völgyi ipari víztározóból kibocsátott szennyezett víz által a befogadó felszíni vizekben okozott rendkívüli vízszennyezés miatt indított eljárásban született.
Tavaly július végén először az Egri Ügyek számolt be róla, hogy napokon át bűzös, habos víz folyt a Bene-patakban Detknél, nem messze a Mátrai Erőműtől, ami a Tarnára is átterjedt. A két patakban emiatt tömeges halpusztulás történt. Az ügyben érintett hatóságok – vízügy, kormányhivatal, katasztrófavédelem – bejelentés alapján vizsgálatokat indítottak. A katasztrófavédelem mint vízügyi hatóság később arra jutott, hogy az Őzse-völgyi ipari víztározóból leeresztett, magas szervesanyag-tartalmú víz okozta több patak szennyeződését. A hatóság ezt követően indított vízszennyezési bírság kiszabására irányuló eljárást. (A képen a Bene-patak Mátrafürednél)
Az erőmű tározójába vezeti ipari szennyvizét, továbbá a telephelyén összegyűlt csapadékvizét a Mészáros Lőrinc tulajdonában álló Viresol Kft., amelynél szabálytalan hulladéktárolást állapítottak meg – a Heves Megyei Kormányhivatal a hulladékok haladéktalan elszállítására kötelezte a Viresolt. Pintér Sándor belügyminiszter Kocsis-Cake Olivio országgyűlési képviselő írásbeli kérdésére adott válaszában az „ügyben szintén érintett” Viresol Kft-ről beszélt. Az viszont ennek alapján nem világos, hogy a vízszennyezési eljárás érintette-e a Mészáros-céget, a katasztrófavédelem ezt a hvg.hu ismételt kérdésére sem árulta el.
A Viresol Kft. keményítőgyárat üzemeltet, az üzemet 2019 februárjában adták át, Mészáros felcsúti szomszédja, Orbán Viktor miniszterelnök jelenlétében. A beruházás összesen 33 milliárd forintból valósult meg, amelyből a magyar kormány 6,2 milliárd forintot állt. A Viresolban évente 250 ezer tonna búzát tudnak feldolgozni, hogy egyebek között takarmányt és alkoholt készítsenek belőle.
Nem a júliusi volt az utolsó üzemzavar a Mátrai Erőműnél, tavaly november elején az erőmű több dolgozója szúrós szagú gázt észlelt, zsebeikben a fémpénzek elszíneződtek, többen rosszul lettek.