2024. október 30., Alfonz

Környék ügye

Tíz tűzhöz kellett vasárnap riasztani a tűzoltókat a megyében, mert sokan sütni vagy égetni kezdtek

2019.11.30. 00:00

A februári tavaszban többen ész nélkül gyújtottak a szalonna vagy a szeméthalmok alá.

 

Tíz szabadtéri tűzesethez riasztották a Heves megyei tűzoltókat megyeszerte vasárnap délután és este - közölte a Heves Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság. Jellemzően fás, bokros területek aljnövényzete, száraz fű, nádas, illetve összehordott szemét kapott lángra. A tüzek néhány száz négyzetmétertől, több hektár nagyságú területekre is kiterjedtek, melyeket a gyöngyösi, hatvani, hevesi és pétervásárai hivatásos és a tarnaleleszi önkéntes tűzoltók vízsugarakkal és kéziszerszámokkal oltottak el.


A szabadtéri tüzek az év két időszakában jelentenek komoly veszélyt az emberekre és a környezetre: tavasszal és a nyári szárazságok idején. A tavaszi kerti munkálatok megkezdése minden évben együtt jár a szabadban keletkezett tűzesetek számának ugrásszerű megemelkedésével.

 


A károk akkor előzhetőek meg a legkönnyebben, ha tisztában vagyunk a biztonságos szabadtéri tűzgyújtás és a tűzmegelőzés alapvető szabályaival:


- a kerti zöldhulladék elégetése alapvetően tilos az ország területén, de az önkormányzatok rendeletben engedélyezhetik azt bizonyos keretek között (meghatározott nap és időpont),


- az egyéb hulladékok égetése tilos és a veszélyes égéstermékek miatt mérgezést, valamint környezetkárosítást okozhat,
a jogszabályokban foglaltak megszegése esetén akár súlyos pénzbírság is kiszabható,


- soha ne rakjunk egyszerre túl sok éghető anyagot a tűzre,


- a tűz környezetében ne legyen más éghető anyag, amin az továbbterjedhet, baj esetén, vagy ha tüzet észlelünk a szabadban, hívjuk a 112-es segélyhívó számot!


Minden külterületen végzett szabadtéri égetést az első fokú tűzvédelmi hatóságnak be kellett jelenteni és az illetékes katasztrófavédelmi kirendeltséggel engedélyeztetni kell. A szabadban meggyújtott tüzet soha ne hagyjuk felügyelet nélkül és minden esetben gondoskodjunk megfelelő mennyiségű oltóanyagról. Mindig legyen nálunk a tűz oltására alkalmas kézi szerszám, és csak akkora tüzet gyújtsunk, amekkorát folyamatosan felügyeletünk alatt tudunk tartani. Tájékozódjunk a várható időjárásról, mert a szél kedvez a tűz gyors továbbterjedésének.

 

 

 

 

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló