Motoros tragédia Sirok és Egerbakta között: háromgyerekes apa vesztette életét – Megrázó VIDEÓ a helyszínről
A közelmúltban többször is megjegyeztük: talán nem a legszerencsésebb gyerekeket biodíszletként használni olyan rendezvényeken, ahol politikusok így szeretnék magukat vagy az eseményt – hogy nagyon finoman fogalmazzunk – színesebbé, a szélesebb közönség számára befogadhatóbbá tenni. Csak néhány példa: nemrég a Malom utcában Eger polgármestere, Habis László úgy látta jónak, hogy az új parkolóhelyek átadásakor odarendelnek egy rakás egri gyereket, akik közül két „szerencsés” pedig a szalagátvágáskor a szalag egy-egy végét foghatta. Szavazást is tettünk a cikkünkbe, a beérkezett szavazatok 83 százaléka szerint a gyerekeknek semmi keresnivalójuk ilyen rendezvényeken a politikusok mellett.(Persze a szavazók véleménye tök mindegy a fideszes egri városvezetésnek, emlékezhetünk: nemrég az Érsekkertet is átnevezték úgy, hogy a helyiek ezt nagyon nem szerették volna, több ezren jelezték portálunkon keresztül, hogy nem kérnek a Szmrecsányi Lajos Érsekkert elnevezésből. Ezt követően az Érsekkert új neve Szmrecsányi Lajos Érsekkert lett.)
Aztán ott van Nyitrai Zsolt országgyűlési képviselő, aki nemrég március 15-én úgy érezte, egy rakás kisgyerek előtt kell beszélnie arról, hogy manapság a sajtószabadság helyzete mennyire rendben van az országban. De emlékezhetünk arra is, amikor az egri stadion melletti futópálya felújítása kapcsán sok-sok gyereket vezényeltek ki a létesítménybe, hogy lelkesen tapsoljanak többek között Habis Lászlónak, Nyitrai Zsoltnak vagy Martoné Adler Ildikó alpolgármesternek.
Jó lenne mindenkinek leszállni a gyerekekről
Most az alapvető jogok biztosa és helyettesei szólaltak fel a témában, és ugyan csak a közelgő választások kapcsán, de arra kérik a 2019-es európai parlamenti választásokon listát állító valamennyi jelölő szervezetet és jelöltet, hogy a kampány során tartózkodjanak a gyermekek szerepeltetésétől rendezvényeiken, a velük és róluk készült képek kampánycélú felhasználásától, illetve az iskolák és óvodák népszerűségnövelő szándékú látogatásától.
Székely László pénteki közleménye szerint a gyermek alapvető emberi jogokkal, saját nézetekkel, érzésekkel rendelkező individuum. "Meggyőződésünk, hogy egyetlen gyermek sem lehet pártpolitikai tevékenységnek háttere, díszlete, népszerűségnövelő tényezője. Az óvodák és iskolák politikai semlegességének követelménye azt szolgálja, hogy a gyermekek ne válhassanak a politika eszközévé" - hangsúlyozta az ombudsman.
Az óvodákban és iskolákban többdimenziós függőségi viszonyrendszer működik a gyermekek, a szülők, pedagógusok, intézményvezetők, a fenntartó és az önkormányzat között, ezért bármilyen pártpolitikai kényszer vagy ajánlat, illetve pártpolitikai megnyilvánulás, jelenlét aggályokat vet fel - fűzte hozzá.
A gyermekek pártpolitikai célú szerepeltetését, illetve felhasználását nem igazolja és nem is igazolhatja az önkéntesség, a beleegyezés. Önmagában a szülői hozzájárulás igénylése is jogsérelemhez vezethet, ugyanis a szülőt közvetve vagy közvetlenül a politikai nézetei, szimpátiája kifejezésére kényszerítheti, és e kényszerhelyzet elszenvedője végső soron a gyermek lesz.
Mint írta, kampányidőszakban a választási eljárási törvény lehetőséget ad a választási bizottságok számára, hogy bejelentés nyomán fellépjenek a gyermekek politikai célú felhasználásával, szerepeltetésével kapcsolatban.
A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) következetes gyakorlata szerint bírsággal sújt minden olyan politikai szereplőt, aki ebben az időszakban megsérti mindezen követelményeket. A NVB azonban csak utólag képes arra, hogy részlegesen orvosolja a már bekövetkezett jogsértéseket.
A probléma - az ombudsman szerint - nem magyar sajátosság, és önmagában nem is a jelenlegi jogi környezet hiányosságaiból, hanem éppen a politikai és alkotmányos kultúra zavarából fakad. Választ lehet rá adni példamutatással, aktív kampánnyal és a politikai-etikai elvek és szabályok betartatásával - a mostani kampányban ezért komoly szerepe lehet az európai parlamenti választások résztvevőinek - áll a közleményben.