Motoros tragédia Sirok és Egerbakta között: háromgyerekes apa vesztette életét – Megrázó VIDEÓ a helyszínről
A januári Egri Magazinban jelent meg egy interjú Gyökérné Lakatos Katalinnal, az egri fertőzőosztály dolgozójával. A szakember az önkormányzati lap munkatársának egyebek közt beszélt arról, hogy milyen plusz terhekkel kell szembesülniük a járvány megjelenése óta:
Nem kérdés, hogy a covid-19-betegek megjelenése több feladatot jelent, de ennél lényegesebbnek gondolom, hogy mindannyiunknak egy új helyzettel kellett szembesülni, egy seregnyi új dolgot kellett megtanulni, hiszen ezen a téren senkinek sem volt tapasztalata. Ehhez a folyamathoz sok-sok türelem kellett, többek között egymás iránt is. Hála Istennek, azért igen sok segítséget kaptunk, legyen szó a többi osztályon dolgozó nővérekről vagy az intézmény vezetéséről. Mindezeknek köszönhető, hogy ma már lényegesen nagyobb rutinnal látjuk el a betegeket, mint tettük azt a legelején.
A testi és lelki megterheléssel kapcsolatban elmondta, hogy a nővéreknek fizikailag sem könnyű, hiszen sok a mozgásképtelen beteg, akiket nekik kell egyebek közt mosdatni, pelenkázni. „Szerencsére az ápolási igazgatónőnk nemcsak tudja, hogy milyen erőfeszítésekkel jár a munkánk, de segíteni is igyekszik: így például naponta masszőrök jönnek az éppen szolgálatban lévő nővérekhez, hogy megmasszírozzák a vállakat, lapockákat, nyakakat. Ami nem csak azért jó, mert így felfrissülhetnek, hanem azért is, mert érezzük, hogy nem hagytak minket magunkra, hogy próbálnak minden módon segíteni” – hangsúlyozta Gyökérné Lakatos Katalin.
Az interjú kitér arra is, hogy a kezdetekkel ellentétben már több tapasztalat áll a nővérek rendelkezésére a koronavírus-helyzettel kapcsolatban. Példaként a főnővér elmondta: „Ma már pontosan tudjuk, hogy a védőfelszerelésbe való beöltözésnek mi a folyamata, továbbá, hogy melyik folyosón megyünk be, melyiken jövünk ki – ez fontos abból a szempontból, hogy ne keveredjenek a tiszta és a fertőzött zónák –, és még nagyon hosszan sorolhatnám. Nem is beszélve arról, hogy a betegek gondozásának napirendjét is sikerült úgy kialakítanunk, hogy mindenkit a lehető legjobban ellássunk, ugyanakkor a fertőzött személyekkel való érintkezések számát a legkisebbre csökkentsük”.
Arra a kérdésre, miszerint nem félnek-e a frontvonalban dolgozók, Gyökérné Lakatos Katalin úgy reagált: „Butaság lenne azt állítani, hogy nem félünk, de az ember bízik a védőfelszerelésben, továbbá abban, hogy ha betartjuk az összes szabályt, sikerülhet elkerülni a megfertőződést”.
Végül azoknak, akik relativizálják a koronavírust, vagy tagadják annak létezését, azt üzente a főnővér:
Ez a vírus van, létezik, rendkívül súlyos megbetegedéseket is okozhat, s jó pár embert láttam ennek következtében meghalni. Meglehet, hogy évek múltán már csak egy rossz emlék lesz a járvány, de most itt van, felforgatta a mindennapjainkat, áldozatokat szed, ezért nem szabad félvállról venni.
A teljes interjú az Egri Magazin online oldalán, IDE KATTINTVA olvasható.