Motoros tragédia Sirok és Egerbakta között: háromgyerekes apa vesztette életét – Megrázó VIDEÓ a helyszínről
Péntek este lakossági fórumot szerveztek a Pásztorvölgyi Általános Iskola és Gimnázium aulájába. A téma egy új hajléktalanszálló megépítése volt, mivel az egri önkormányzat szándékai szerint a jelenleg a Kertész úton működő intézmény átkerülne Eger Felnémet városrészének szélére. Az ötlet korántsem nyerte el a felnémetiek tetszését, márpedig úgy tűnik, ott lesz a hajléktalanszálló.
A helyiekkel megtelt aulában egy idő után elszabadultak az indulatok, a felnémetiek kifogásolták a hajléktalanszálló áthelyezését. Gyakorlatilag nem volt ember, aki azt támogatta volna az ötletet. Volt, aki azt mondta, hogy Eger úgy bánik a felnémeti városrésszel, mintha az a település szemétdombja lenne. Akadt olyan is, aki azt hangsúlyozta, ha kell, erőszakkal akadályozza meg az új hajléktalanszálló megépítését. A többség attól tart, hogy elértéktelenednek az ingatlanjaik, és hogy a fedél nélküliek jelenléte miatt romlik majd a közbiztonság is. Többen jelezték, hogy a felnémetieket nem is vonták bele a döntéshozatalba. A fórumon kilátásba helyezték azt is, hogy Felnémetnek el kellene szakadnia Egertől.
Portálunk az egri önkormányzattól megtudta, hogy 180 millió forintot már elnyertek egy pályázaton a hajléktalanszálló kialakítására, a fennmaradó összeget majd saját forrásból fedezik. Minden bizonnyal az Erdőgazdaság volt irodaháza lesz az új szálló. Az épület két szintes, összesen 90 férőhely kialakítására alkalmas, melynek egyharmada az ápoló-gondozó részleg, hiszen lesznek olyan hajléktalanok, akik bentlakásos gondozásra szorulnak. Az ő számukra ez a ház tulajdonképpen hajléktalan idősek otthonaként üzemel majd, az intézményt nem is igen hagyják el. A kapacitás többi részében 10 átmeneti szálláshely, valamint több mint 50 ágy szerepel menedékhelyként. Lesznek majd betegszobák, orvosi szoba, nővér szoba, gondozói szobák, ebédlő, közösségi és szociális helyiségek is. A Kertész úti intézmény a felnémeti szálló átadásával megszűnik, ott szükséges lesz egyes épületrészek bontása is.
Kérdésünkre, miszerint miért van szükség a beruházásra, így reagált az önkormányzat: „A hajléktalan-ellátás egy nagyon fontos feladatunk. A jelenlegi hajléktalanszálló műszaki és gazdasági szempontok alapján nem felújítható, a beruházást szakmai és emberi szempontok is indokolják. A feladatellátásban együttműködünk civil szervezetekkel és a Karitásszal, szándékainkról az is egyértelműen beszél, hogy az idei évtől két utcai szociális munkást alkalmazunk a Családsegítő Intézetnél. Kevesen tudják ugyanakkor, hogy cégünk, a Városgondozás Eger Kft. ma is 6-8 fedél nélküli embert foglalkoztat. A vállalaton keresztül a város a jövőben igyekszik közfoglalkoztatási programot szervezni a hajléktalanok számára, akiknek így csökkenne a közterületi tartózkodása, célt kapnának a mindennapok megéléséhez, gondoskodnánk számukra meleg ételről és így keresethez is jutnának.”
Az önkormányzat érdeklődésünket követő írásos reagálásában kiemelte: „A fő cél egyértelműen túlmutat egy beruházáson: együtt kell küzdenünk a hajléktalanság problémájának megoldásáért! Közös erővel kell fellépnünk, valós felelősséget kell vállalnunk azokért, akik elvesztették otthonukat, vagy társaikat és a legkülönbözőbb okok miatt a társadalom peremére sodródtak. Többen közülük nem is akarják igénybe venni azokat az éppen értük létrejött és fenntartott intézményeket, amelyekről az Önök kérdése szól. Ennek a megváltoztatása is fontos feladatunk, hiszen a hajléktalan-ellátás nem egyszerűen egy kötelező önkormányzati feladat, hanem embertársi kötelesség. A téli nagy hideg folyamán az egriek jelesre vizsgáztak összefogásból és emberségből, hasonló a feladat a fedél nélküli embertársaink vonatkozásában is.”
Fotó: Serfőző Péter