Motoros tragédia Sirok és Egerbakta között: háromgyerekes apa vesztette életét – Megrázó VIDEÓ a helyszínről
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szerdán azt közölte, hogy szeptemberben 491 állami fenntartású köznevelési és szakképzési intézményben kezdhetik meg munkájukat az iskolaőrök.
Korábban, amikor az iskolaőrség felállításáról szavazott a parlament, Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár azt mondta, hogy csak oda küldenek őröket, ahol ezt az intézményvezetők kérik. A Népszava azonban csütörtök reggel megjelent cikkében azt írta, több intézményt is meglepett, hogy felkerült a listára, hiszen nem is kértek iskolaőröket.
Nem csak oda kerül iskolaőr, ahová kértek?
A Népszava szerint Békéscsabán volt több ilyen iskola, emellett példaként említették az Erzsébetvárosi Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolában és Szakgimnáziumot is. A pécsi Apáczai Csere János Általános Iskola és Gimnázium II. számú tagintézményéről pedig azt írták: először azt jelezték, hogy kérnek iskolaőrt, de végül úgy döntöttek, nincs rá szükség, és ezt már jelezték is a tankerületnek.
A lap azt írta, megkeresték az Emmit is, ahonnan tájékoztatták őket: ha egy intézményben nincs szükség őrre, ott visszamondhatják, más iskolák pedig később is csatlakozhatnak a programhoz. A Békéscsabai Szakképzési Centrum vezetője pedig azt nyilatkozta, hogy ők minden tagintézménnyel egyeztettek, és nem volt emiatt nyomás senkin.
Fotó: Népszava
Az üggyel kapcsolatban megkérdezték Gulyás Gergelyt is a csütörtöki Kormányinfón, és miniszter azt mondta: ha az intézményvezető nem akar iskolaőröket, akkor a Belügyminisztériumhoz kell fordulnia, és érvelnie, hogy miért nincs szükségük gumibotos rendfenntartóra, amit aztán a szaktárca és a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ bevonásával elbírál. (Ez alapján pedig úgy tűnik, valójában mégsem az igazgatókon múlik, hogy kerül-e iskolaőr az adott intézménybe.)
Aztán a nap folyamán a humánminisztérium kiadott egy közleményt, amely szerint az erzsébetvárosi intézmény kért iskolaőrt, már kérte is a helyreigazítást a Népszavától, és ha a pécsiek meggondolták magukat, akkor törlik őket a listáról. (A békéscsabai eseteket nem említi az Emmi.)
Van olyan intézmény, ahová portásnak kell az iskolaőr
A Népszava szerint egyébként akad olyan intézmény is, amely lényegében egy tévedés miatt került fel a listára. Erre pedig egy egri példát hoztak. Uzelman Tamás, a Bornemissza Gergely Szakgimnázium igazgatója a lapnak azt mondta, tévedésből jelentkeztek az iskolaőrprogramba: náluk évek óta jól működik a rendőrséggel karöltve szervezett bűnmegelőzési tanácsadó szolgálat, az iskolarendőr program.
A szakgimnáziumban azt hitték, hogy az iskolaőrök veszik majd át ezt a feladatkört, a bűnmegelőzési tanácsadó szolgálat pedig megszűnik. Az intézményvezető a Népszavának megerősítette, hogy a fegyelmezést továbbra is a pedagógusok munkája részének gondolják, ezt eddig is megoldották.
Emellett van olyan iskola is a cikk szerint, ahol az iskolaőrnek a rend fenntartása helyett más feladatot szánnak. Erre szintén Egerből említett példát a Népszava."Portásra volt szükségünk, ezért kértünk iskolaőrt" – mondta a lapnak a Szent Lőrinc Vendéglátó és Idegenforgalmi Szakgimnázium egyik tanára.
A portaszolgálatot már jó ideje egy ember látja el kettő helyett. Szóltak ugyan a fenntartónak a problémáról, de a fenntartó szerint a megszorítások miatt nincs pénz másik portás-státuszra, ezért éltek a sajátos csavarral. Azt remélik, a hozzájuk kirendelt rendőrségi alkalmazott elfogadja, hogy a portásfülkében jelölik majd ki a szolgálati helyét, és ellátja ugyanazt a feladatot, mint a portás.
Itt a lista: Egerben ezekben az iskolákban lesznek iskolaőrök szeptembertől