Motoros tragédia Sirok és Egerbakta között: háromgyerekes apa vesztette életét – Megrázó VIDEÓ a helyszínről
Nemrég kiderült, hogy az Orbán-kormány visszavonja azt a korábbi döntését, amely középfokú nyelvvizsga meglétéhez kötötte a felsőfokú tanulmányok megkezdését, vagyis a felvételire való jelentkezést. Mint megírtuk, súlyos igazságtalansághoz vezetett volna a döntés, mivel az állami oktatásban jelenleg nem biztosítottak minden diák számára egyenlő mértékben annak feltételei, hogy érettségi előtt középfokú nyelvvizsgát szerezzenek.
Erre a megállapításra jutott az Eszterházy Károly Egyetem hallgatói önkormányzata is. Az EHÖK elnöke, Bíró Balázs a heol.hu-nak úgy fogalmazott, több mint egy éve jelezték a döntéshozóknak, a HÖOK vezetőivel karöltve, hogy a nyelvvizsga bevezetése 2020-ban súlyos problémákat okozhat a felsőoktatásban.
– Nagyon örültünk, hogy meghallgattak minket, s nem lép érvénybe ez a szabályozás. Hogy saját példával éljek, az Eszterházy Károly Egyetemen a felvételt nyert hallgatók felének nincs nyelvvizsgája bekerüléskor. Ha ezt lebontjuk bizonyos szakokra, akár 60–70 százalékos aránnyal is találkozhatunk. Ezek a szakok a pedagógiai, az agrár-, a természettudományi képzések. Így pár éven belül olyan szintű pedagógushiány lépett volna fel a közoktatásban, hogy az a teljes rendszer működését akadályozta volna – mondta az EHÖK elnöke.
Bíró úgy gondolja, nincs értelme sok tehetséges diákot előre kizárni a felsőoktatásból, miközben az egyetemeken, főiskolákon jól működő nyelvi felkészítések folynak. Fontos, először a közoktatás kerüljön olyan szintre, hogy a vidéki kisváros diákja is gond nélkül beszéljen idegen nyelvet, és nem fizetős külső szolgáltatáshoz kellene kötni a bekerülést a felsőoktatásba, s a kikerülést sem.