2024. november 23., Kelemen Klementína

Eger ügye

Ez már háború? Egert teljesen a padlóra küldheti a kormány legújabb adóelvonási csomagja

S.I. 2019.11.30. 00:00

Egy új rendelet értelmében a kormány különleges gazdasági övezeteket alakíthat ki, amelyeken belül a cégek nem a városoknak, hanem a megyének adóznak. Mirkóczki szerint ezzel gyakorlatilag háború kezdődik a kormány és a települési önkormányzatok között.

 

"A hétvégén látott napvilágot egy új kormányrendelet, amit én nem tudok másképp értelmezni, minthogy ez már háború az önkormányzatok ellen a kormány részéről" – fogalmazott Mirkóczki Ádám, Eger polgármestere hétfői sajtótájékoztatóján. Mint elmondta, különleges gazdasági övezet kialakításának lehetőségéről van szó, melyet a kormány saját maga jelölhet ki, és az itt működő cégek által fizetett adókat nem a városi, hanem a megyei önkormányzat kapja meg. Hogy pontosan miről van szó, és ez mit jelenthet Egernek, azt a cikk második felében mutatjuk be, először nézzük az előzményeket!

 

A kormány április elején döntött úgy hogy a gépjármű-adóból származó bevételek helyhatóságoknak járó része (negyven százalék) a koronavírus-járvány elleni védekezési alapba kerül. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy Eger városnak mintegy 165-180 millió forint közötti összegről kell lemondania. A kormány ugyancsak a hónap első napjaiban döntött az idegenforgalmi adó megszűntetéséről, mely a turizmus második félévben történő esetleges talpra állása esetén így nem folyik be a települési önkormányzatokhoz.

 

Mirkóczki Ádám becslése szerint a teljes idei bevételkiesés 220-240 millió forint, azaz a két adónemből a tervezett 385-420 millió forintból egyetlen fillér sem fog befolyni áprilistól a város kasszájába. A polgármester már ezek bejelentése után felhívta a figyelmet, hogy a megcsappant forrásoknak köszönhetően az önkormányzat nehéz helyzetbe kerülhet.

 

Úton a jobbegyenes?

 

De ez a két intézkedés semmiség ahhoz képest, melyre a cikk elején már utaltunk. A kormány jelenleg az Országgyűlés felhatalmazása alapján az egyes törvények alkalmazását felfüggesztheti, törvényi rendelkezésektől eltérhet, és egyéb rendkívüli intézkedéseket hozhat. Ezekre az állampolgárok egészségének védelmén túl a nemzetgazdaság stabilitásának garantálása érdekében kerülhet sor. Az utóbbira hivatkozva a kormány rendeletet alkotott a különleges gazdasági övezetek kijelöléséről.

 

A múlt pénteken kihirdetett jogszabály szerint a kormány különleges gazdasági övezetté nyilváníthatja:

 

– a kormány által nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházássá nyilvánított;


– legalább 100 milliárd forint teljes költségigényű;


– a megye területének jelentős részére kiható gazdasági jelentőségű és a munkahelyek tömeges elvesztésének elkerülését, új beruházás vagy bővítés megvalósítását szolgáló helyszínt és annak közvetlen környezetét.

 

Fotó: azonnali.hu 

 

Az első két kritérium tehát egzakt, a másik kettőt azonban enyhe túlzással bármilyen ipari területre rá lehet fogni, ahol jelentős számú, vagy egy, de sok dolgozót foglalkoztató cég működik. És hogy miért lesz különösen fájdalmas a települési önkormányzatok számára, ha a kormány ilyen övezetet hoz létre az ő közigazgatási területükön? Nos, mert az "ilyen övezetekben megszűnik a helybeli önkormányzat helyi adót megállapító jogköre, azt a megyei közgyűlés veszi át és a befolyt adó a megyei önkormányzat bevétele lesz" – írja a nyugat.hu. Azaz az önkormányzat búcsút mondhat egyik legjelentősebb bevételi forrásának, az iparűzési adónak.

 

A lecsupaszított megyei önkormányzatokhoz menne a pénz, amely mindenhol fideszes vezetésű


Az eddig nem teljesen világos, hogy miért a megyei önkormányzatoknak adják át az iparűzési adó bevételét. "Hiszen a megyei önkormányzatokat már 2012-13-ban lenullázta a kormány, elvették a vagyonukat, feladatköreik jelents részét, jelenleg szinte csak az alacsonyabb rendű utak felújításáról és kisebb beruházásokról dönthetnek." Ez valóban így van, hiszen ha megnézzük a Magyarország önkormányzatairól szóló törvényt, abban csak annyi áll, hogy "A megyei önkormányzat területi önkormányzat, amely törvényben meghatározottak szerint területfejlesztési, vidékfejlesztési, területrendezési, valamint koordinációs feladatokat lát el."

 

A kormány egyetlen napig sem tétlenkedett, hiszen már a szóban forgó rendelet kihirdetésének napján döntöttek az első különleges gazdasági övezet létrehozásáról, mely Göd közigazgatási területét érintette. A rendeletben ugyan csak helyrajzi számok szerepelnek, de nyilvánvaló, hogy a Samsung-gyár területéről van szó.

 

Mirkóczki Ádám hétfő kora délelőtti sajtótájékoztatójában kitért arra: ha a kormány hasonló intézkedéssel sújtaná a megyeszékhelyet, az milyen következményekkel járna. "Ha Egerben mondjuk a déli iparterületre ráfogják, hogy különleges gazdasági övezet, abban a pillanatban a város milliárdos veszteséget fog szenvedni" – vázolta fel a jövőt a polgármester. Hozzátette: ezt a pénzt a megyei önkormányzat fogja megkapni, melynek tagjait nem az egri adózók választották.

 

Fotó: TV Eger (Facebook)

 

A polgármester szerint a kormány intézkedése nem hozható összefüggésbe a vírus elleni védekezéssel, vagyis nem arra használják fel a rendelet által biztosított felhatalmazásuk, amire eredetileg kapták. "Ez semmi másról nem szól, minthogy az ellenzéki önkormányzatokat büntessék, működésüket ellehetetlenítsék" – vélekedett.

 

Mirkóczki azt is elárulta, hogy egy ilyen intézkedés bevezetése esetén 4-4,5 milliárd forint nagyságú adóbevételtől esne el a város. "Ha egy ilyen megtörténik, abban a pillanatban nemhogy az önként vállalt feladatainkat nem tudjuk ellátni, hanem egészen biztos, hogy a kötelezőeket sem" – húzta alá a városvezető.

 

Anyagi támogatás helyett elvonás


Az Egri Ügyek arról érdeklődött Mirkóczki Ádámnál, hogy véleménye szerint Eger megfelel-e a kormányrendelet kritériumainak, azaz különleges gazdasági övezetnek minősíthető-e a város valamely területe. A polgármester úgy reagált: a rendelet szerinte "Egerre is bármikor ráhúzható. Megvannak azok a formulák, amelyekkel lényegében elmondhatják, hogy a járványveszély megelőzése vagy visszaszorítása érdekében elveszik az egri adót. Borzasztóan felháborítónak tartom, hogy nemhogy anyagi segítséget nem kapunk, hanem kifejezetten gátolnak minket – nemcsak a járvány megelőzésében, hanem a működésünkben."

 

Mirkóczi Ádám "politikai logikát" lát az intézkedések mögött és kíváncsi arra, hogy a kormánypárti többségű önkormányzatok, mint például Székesfehérvár, Debrecen vagy Győr esetén kijelölnének-e a különleges gazdasági övezeteket.

 

Eger polgármesterének véleményét tükrözi a nyugat.hu cikke is, mely szerint az összes megyei közgyűlésben a Fidesz van többségben, a nagyobb városok egy részét viszont tavaly ősszel elveszítette a kormánypárt. Így most a városi önkormányzatokat akarják ellehetetleníteni és a megyei közgyűléseket erősíteni.

 

A "Különleges gazdasági övezet" bevezetésének intézménye tehát Damoklész karjaként ott lóg városunk felett. A kérdés, hogy lecsap-e ránk, és ha igen, akkor mikor. Az pedig valóban furcsán hatna, ha Egert érintené az intézkedés, de például az ország gazdaságilag egyik legfejlettebb régióját, a kormánypárti vezetésű Győrt nem. 

 

(Indexkép: Nyitrai Zsolt Facebook-oldala)

 

Támogatás helyett simán kivett a kormány Eger zsebéből 165 millió forintot

 

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló