2024. november 22., Cecília

Eger ügye

Egriek, ezzel érvelt a Fidesz, amikor megszavazta az Érsekkert átnevezését

Egri Ügyek 2019.11.30. 00:00

Az ellenzék próbált konstruktív lenni, de győzött a Fidesz ellenvéleményt nem tűrő hatalma.

 

Ahogy arról rövidebb cikkünkben rögtön a döntés után beszámoltunk: az egri Fidesz megszavazta csütörtökön az Érsekkert átnevezését, az új név ez lett: Szmrecsányi Lajos Érsekkert.

 

Amikor nyilvánosságra került, hogy névváltoztatásra készülnek, már különböző közösségi oldalakon olvashatók voltak az egriek általában negatív véleményei, majd indítottunk egy szavazást is, amely vége az lett, hogy a több mint 3800-an voksoló 98 százaléka azt szeretné, ha Érsekkert maradna az Érsekkert. Az eredmények szerdai állást elküldtük levélben a képviselőknek is, hátha ez segíti őket a döntésben. Végül ez abban segítette őket, hogy a fideszes képviselők megszavazták az átnevezést. Ide is beillesztjük a szavazást, íme:

 

 

 

Most nézzük, milyen érvek hangoztak el pro és kontra! Habis László (Fidesz-KDNP) polgármester vezette fel az egészet, aki hangsúlyozta: az elmúlt száz esztendő egri történései nem mindig ismertek a szélesebb közönség számára, így Szmrecsányi Lajos érsek munkássága sem annyira. Pedig az érsek nagyon sokat tett Egerért, ő volt az, aki – egyebek közt – a fürdőt és az Érsekkertet is átadta a városnak. A polgármester azt is elmondta, hogy Ternyák Csaba egri érsek kereste meg őt az átnevezés ötletével, ő pedig ezt támogathatónak találta és találja a mai napig. Megemlítette, hogy 2017-ben milyen széles politikai egyetértés volt a városban, amikor díszpolgárrá választották dr. Ternyák Csaba érseket. Majd azt is mondta, hogy nem képzeli, hogy holnaptól azt mondják az emberek, hogy „Elviszem az unokám a Szmrecsányi Lajos Érsekkertbe”, de szerinte az átnevezés érdekeket nem sért, majd kellő alázatot kért az ügyben. Azt is kérte, hogy ne legyen az ügyből politikai csatározás. Végül lett, és nem az ellenzék miatt, a végén pedig még a polgármester gyógyszere is elgurult.

 

Fotók: képernyőmentés/TV Eger közvetítése 

 

A vita során záporoztak a kérdések és ellenvetések, amely során Császár Zoltán (független) megemlítette: úgy tudja, az egyik bizottsági ülésen a Fideszen belül sem volt meg az összhang az átnevezéssel kapcsolatban. A polgármester úgy reagált: benne is volt egy kis bizonytalanság, ezért lett az átnevezés végső javaslata Szmrecsányi Lajos Érsekkert.

Gál Tibor (Fidesz-KDNP) azt hangsúlyozta, hogy ő reformátusként is támogatja az ügyet, Bátori István (Fidesz-KDNP) megköszönte az előterjesztést. Kovács Cs. Tamás (Fidesz-KDNP) megemlítette: ő se fogja Szmrecsányi Lajos Érsekkertnek hívni a parkot, de felhívta a figyelmet arra, hogy az átnevezéssel szerinte az egriek megismerhetik, hogy az érsek mennyi mindent tett anno Egerért.

 

Gál Tibor

 

Elvtársak, hol ebben a logika?

 

Komlósi Csaba (LMP) arra hívta fel a figyelmet, hogy nemrég azért nevezték át a Dr. Agyagási Dezső Gyógyparkot, mert mindenki Szent József-forrásként ismerte. Ekkor az volt a Fidesz érve, hogy szükség van a módosításra, mert a név nem ment át a köztudatba. Most ezzel teljesen ellentétes logikát követ a Fidesz, és olyan névváltoztatást visz át, amely biztosan nem fog átkerülni a közhasználatba. Benyújtott egy módosító indítványt, miszerint Szmrecsányiról sétányt nevezzenek el az Érsekkertben, és állítsanak neki egy emléktáblát.

 

Komlósi Csaba 

 

Mirkóczki Zita (MSZP) azt mondta, hogy – bár minden tisztelete az érseké – szerinte tiszteletlenség az egriekkel szemben, hogy nem kérdezték meg őket, mit gondolnak erről. „Nem vagyunk alázatosak így az egri lakosokkal szemben” – hangsúlyozta, majd közölte: azt javasolja, hogy az Érsekkerten belül nevezzenek el egy részt Szmrecsányi Lajosról.

Ekkor került elő a portálunk által indított szavazás, amelyet Bognár Ignác (korábban Jobbik, most független) említett először. Erre hivatkozva kérdezte – miután közölte, annyira nem szimpatizál velünk –, miért mennek szembe a néppel, „maguk szeretnek annyira konzultálni”, most meg pont az emberek véleményére nem kíváncsiak. Földvári Győző (DK) is megemlítette a felmérést, azt, hogy milyen arányban utasítják el az emberek az átnevezés tervét.

 

Földvári Győző 

 

Gál Judit (Fidesz-KDNP) azt mondta, ő nem is érti a vitát, majd belekezdett a sztorizgatásba, miszerint annak idején ők is nevet adtak több egri óvodának és ezt úgy magyarázták el az ovisoknak, hogy, amikor gyermek születik, nevet adunk neki. Ő is rátért a szavazásunkra, azt mondta, ha neki lenne egy újságja, biztos ott azok szavaznának, akik őt támogatják. Ezt követően Csákvári Antal (Fidesz-KDNP) tovább sorolta Szmrecsányi érsek korábbi érdemeit, majd Tóth István (korábban Jobbik, most független) azt mondta, csak meg kéne kérdezni az embereket is az önkormányzatnak.

 

Gál Judit

 

3800 ember? Ez nektek felmérés?

 

Bátori István (Fidesz-KDNP) azt mondta, szerinte, amit a mi portálunk végzett felmérést, nem volt elég reprezentatív, mivel a szavazásban részt vevők száma alacsony. Mirkóczki Zita (MSZP) elmondta, hogy szerinte méltatlan ez a vita, mivel ők is azt mondják, hogy tiszteletet érdemel az érsek korábbi ténykedése. Bátor szavaira reagálva azt mondta, ma, amikor egy 1200 fős mintavételből állítanak össze országos kutató cégek pártpreferenciákat, akkor miért lenne alacsony a 3800-as szavazói szám. De nem is ez a lényeg, hanem a szavazatok aránya, a 98 százalékos elutasítás.

 

Komlósi Csaba (LMP) azt mondta, hogy őt a témában tapasztalt kettős beszéd zavarja a leginkább. Az, hogy több olyan magánbeszélgetésben is részt vett, illetve hallott olyat, amikor fideszes képviselők teljesen más véleménnyel voltak az átnevezésről, mint ahogy most, a közgyűlésen a kamerák előtt érveltek. Ezután Kovács Cs. Tamás (Fidesz-KDNP) megjegyezte: ő azt se tudja, milyen honlapról van szó, amelyen folyt a felmérés, majd aztán mégis, mert olvasta az eredményeket – homályos, mi sem értettük igazán.

 

Főszerkesztő Úr, na de kérem!

 

Ezek után jött Habis László összegzése, aki nem kertelt, megnevezte portálunk főszerkesztőjét, és közölte, hogy szerinte ő vitt ebbe az egészbe politikát. (Mivel? Hogy az Egri Ügyek indított egy szavazást, amely vége az lett, hogy szinte nincs olyan egri, aki támogatja a Fidesz elképzeléseit? Gratula, Polgármester Úr!). Majd méltatta Ternyák Csaba munkásságát, és közölte: szerinte az ügy iránya jó, de sajnálja, ha nem volt elég energiája, hogy ezt az egészet szélesebb körben megismertesse.

 

Ezt követően szavaztak az ellenzéki képviselők módosító javaslatairól, amelyek lényege mind az volt, hogy az Érsekkert maradjon Érsekkert, de a parkon belül egy részt nevezzenek el Szmrecsányi Lajosról. Ez nem volt megfelelő a Fidesznek, mindent leszavaztak, az ő javaslatukat pedig erőből átvitték. A lényeg: mától az Érsekkert Szmrecsányi Lajos Érsekkert. És igen, nem nagy ügy, mert ezentúl is Érsekkertnek fogja hívni mindenki, de ez az egész ügy szimbolikusan megmutatja, mennyire hajlandó meghallani az emberek véleményét a Fidesz. Azokét, akik őket is megválasztották.

Hivatalos: az egri Fidesz megszavazta az Érsekkert átnevezését, ami Szmrecsányi Lajos Érsekkert lett

Az egri Fideszt különösebben nem érdekelte, hogy sokan nem szeretnék az átnevezést. Nem azokat képviselték, akik őket megválasztották. Mire eljutottunk odáig, hogy az egri képviselő-testület voksolt az egri Érsekkert átnevezéséről, a portálunk által indult felmérésen már több mint 3800-an szavaztak, és csupán a két százalék szerette volna, ha új nevet kap a park.

 

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló