2024. november 22., Cecília

Eger ügye

Elhunyt az egri egyetem nyugalmazott oktatója, Dr. Patkó György

2019.11.30. 00:00

Hosszan tartó betegség után, életének 87. évében halt meg.

 

Dr. Patkó György fizikus, nyugalmazott tanszékvezető főiskolai tanár méltósággal viselt, hosszú betegség után, életének 87. évében örök nyugalomra tért – adta hírül az Eszterházy Károly Egyetem honlapja.

 

Dr. Patkó György 1933. május 16-án született Kál községben. Az elemi iskola öt osztályát szülőfalujában végezte, a gimnázium nyolc osztályát Egerben, a római katolikus Ciszterci Gimnáziumban, majd az állami Dobó István Gimnáziumban érettségizett. A debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetemen 1956-ban szerzett fizika- matematika szakos középiskolai tanári oklevelet.

 

Diplomaszerzést követően tanított Szűcsiben, általános iskolában, Hatvanban a Bajza József Gimnáziumban, majd 1962-ben került az egri Tanárképző Főiskola Fizika Tanszékére. 1972-ben Szegeden, a JATE Természettudományi Karán doktorált.

 

Több mint három évtizeden át, nyugdíjba vonulásáig oktatott a főiskolán. Folyamatosan tanított optikát, vezetett speciálkollégiumokat kísérleti atom- és molekulafizikából, lézerfizikából. Mátrai Tibor szerzőtársaként főiskolai fénytan (optika) jegyzetet írt a fizika szakos tanári és fizikusi felsőoktatási hallgatók számára. Szerkesztésében jelent meg a tanszéki kollektíva által készített Fizikai praktikum c. főiskolai jegyzet. Atomfizika demonstrációs gyakorlatok kidolgozásával, optikai – spektroszkópiai és tantárgy-pedagógiai kutatásokkal foglalkozott.

 

Fotó: dobo-eger.sulinet.hu

 

1976-tól 17 éven át vezette a főiskola fizikai tanszékét. Ez időszak alatt a tanszék oktatói 80 publikációt jelentettek meg, és hárman doktoráltak. Publikációinak száma közel 200, több mint 400 tudományos és ismeretterjesztő előadást tartott. Vezetője volt a tanszéki tudományos diákkörnek, működése alatt 132 szakdolgozatot vezetett. Gyakran szervezett főiskolai hallgatóknak hazai tanulmányi kirándulásokat és külföldi főiskolákra, kutató intézetekbe szakmai utakat.

 

Tagja volt a Fizikai Szemle szerkesztőbizottságának, tevékenykedett a Debreceni Akadémiai Bizottságban, a Minisztérium mellett működő Fizika Tantárgyi Bizottságban. Több évtizeden át látta el az Eötvös Loránd Fizikai Társulat Heves megyei Csoportjának titkári, majd elnöki teendőit. 1995-től 1999-ig az Eötvös Loránd Fizikai Társulat főtitkárhelyettese volt. Közösségi emberként hosszú évekig a főiskola szakszervezeti bizottságának élén, szervező titkárként érdekvédő munkát végzett. 1966-tól 1976-ig vezette a Heves megyei Művelődési Központban az Ifjú Fizikusok Körét. Felelős szerkesztője volt az évente megjelenő "Ifjú Fizikus" kiadványnak, több éven át szervezte a középiskolásoknak szóló Ifjú Fizikusok Országos Találkozóit.

 

Nyugdíjba vonulását követően még 13 éven át tanított fizikát Aszódon az Evangélikus Gimnáziumban. Itt irányítója volt a természettudományt tanítók munkaközösségének, a tanulók számára lézerszakkört vezetett és megszervezte az Ifjú Fizikusok Körét. 1993-tól 1998-ig vezette Egerben a Környezetvédők Klubját. Környezetvédelmi kiadványokat szerkesztett, előadásokat tartott az Eszterházy Károly Főiskola fizikai tanszékén és a Gábor Dénes Főiskolán. Éveken át az egri Életfa Környezetvédő Szövetség vezetőségi tagja volt.

 

Aktív pályafutása alatt több jelentős kitüntetésben részesült, ezek az alábbiak voltak: Az Oktatásügy Kiváló Dolgozója (1971), A Munka Érdemrend bronz fokozata (1977), Kiváló Munkáért (1981), A Magyar Felsőoktatásért (1993). 2011-ben az Eszterházy Károly Főiskola II. sz. Gyakorló Iskolájában létesített modern természettudományi laboratóriumok egyikének névadója lett. 2006-ban aranydiplomát vehetett át a Debreceni Egyetemen, 2016-ban pedig megkapta a gyémántdiplomát is.

 

"Volt kollégái, tanítványai, barátai, ismerősei emlékét megőrizve búcsúznak Dr. Patkó György tanszékvezető főiskolai tanártól. Értékteremtő, alkotó, kutató és oktató munkásságát, derűs emberségét nem feledjük" – írja az egyetemi honlap.

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló