Motoros tragédia Sirok és Egerbakta között: háromgyerekes apa vesztette életét – Megrázó VIDEÓ a helyszínről
Megtartotta ötödik Egerinfóját Mirkóczki Ádám, Eger polgármestere, aki ezúttal az önkormányzati tulajdonú Városgondozás Eger Kft. által az előző, fideszes városvezetés alatt kötött botrányos szerződésekről és kifizetési gyakorlatról számolt be, amely súlyos károkat okozott az egri adófizetőknek.
Mirkóczki elmondta, 2017-ben a Városgondozás éves üzemeltetésre fordított összeget 290 millióról 460 millióra emelte az akkor még Habis László polgármester vezette egri önkormányzat. Ám annak ellenére, hogy csaknem megduplázták az összeget, az önkormányzati cég nem fejlesztésekre vagy a munkaerő és a géppark növelésére fordította a többletpénzt, hanem szinte minden, a cég feladatkörébe tartozó tevékenységet - például park- és strandfenntartás, medencetakarítás, csatornatisztítás, kátyúzás - alvállalkozóknak szerveztek ki.
Ráadásul ezen alvállalkozások - köztük több, egyszemélyes cég - nem rendelkeztek a feladatok ellátásához valós teljesítési kapacitásokkal, sem géppark, sem szakképzett munkaerő tekintetében. Emiatt vagy további alvállalkozókat vontak be, vagy a polgármester szerint egyszerűen csak számlázás történt, teljesítés nélkül.
Példaként említette Mirkóczki az utak téli sikosságmentesítésének kiszervezését 2018-ban, amikor az enyhe tél ellenére mintegy 20 millió forintot fizetett ki a Városgondozás egy alvállalkozó számára, aki egyébként indult a tavalyi önkormányzati választáson polgármester-jelöltként. Ez az összeg a 13 milliós munkadíjból, és az 5,5 milliós rendelkezésre állási díjból állt össze. Korábban ugyanezt a feladatot a Városggondozás saját maga végezte, de 2019-ben ezt a feladatot visszavették, láss csodát, ekkor már 9,7 millióból megoldották a feladatot.
A Városgondozás Mirkóczki elmondása szerint a vagyonával sem bánt túlságosan bölcsen. A cég tulajdonában volt egy nagy, 6458 négyzetméteres ingatlan, amelyen egy betonüzem állt, a területet pedig mélyen a piaci ár alatt bérelte egy vállalkozó, de a polgármeste szerint még a bérleti díjat sem fizette ki teljesen. A Városgondozás terve korábban az volt, hogy saját brigádot alakítanak és a jövőben maguk üzemeltetik az üzemet, saját tevékenységre fordítva.
Mirkóczki szerint ez logikus döntés volt, hiszen a kátyúzás, az útfenntartás a Városgondozás feladata, így maguknak termelhették volna az alapanyagot. Csakhogy amikor lecseréltél a cég vezetését, értékesítették az ingatlant, ám a piaci ár mintegy negyedéért. A területet 2019 év elején 4336 forint per négyzetméter áron adták el, miközben akkor Egerben ugyanilyen típusú ingatlanok 19-20 ezer forint per négyzetméteres áron voltak kaphatóak. Így a Városgondozás nagyságrendileg mintegy százmillió forintos kárt okozott ezzel a tranzakcióval az egri adófizetőknek Mirkóczki szerint.
Az ügy hátteréről a polgármester elmondta: 2015-től szisztematikus kivéreztetés folyt az önkormányzat részéről a Városgondozás támogatásainak megvonásával, majd ezután hajtottak végre egy teljes vezetőségcserét. Ennek egyik oka lehetett, hogy amikor a Heves Megyei Regionális Hulladékgazdálkodási társulás a gyanú szerint fiktív, nem valós teljesítésű számlákat bocsátott ki az egri Városgondozás felé, az önkormányzati cég felügyelőbizottsága ezt a kifizetést vitatta és ki is vizsgáltatta egy független könyvvizsgálóval.
Csakhogy a Városgondozás részére született jelentés egyszerűen eltűnt, ezért nem volt következménye az ügynek. Ezután ezt a fiktív követelést Eger önkormányzata vette meg névérték alatt, vagyis az egri adófizetők fizették ki a Heves megyei társulást, így pumpálva pénzt a társaságba.
Mirkóczki végül hozzáette: az eddig feltárt ügyek közül némelyek kívül esnek a gazdasági bűncselekmények 5 éves elévülési idején, de most közöltek nem. A jogászaik vizsgálni fogják, mely ügyekben érdemes lépniük, feljelentést tenniük.