Motoros tragédia Sirok és Egerbakta között: háromgyerekes apa vesztette életét – Megrázó VIDEÓ a helyszínről
Április 10-én jelent meg a csökkentett munkaidős foglalkoztatáshoz nyújtható támogatás, mellyel a kormány a járvány miatt nehéz helyzetbe sodródott munkaadókat kívánja segíteni. A támogatást egy korábbi cikkünkben már részletesen bemutattuk, és egyúttal annak adtunk hangot, hogy mindez megítélésünk szerint nem nyújt elegendő segítséget a cégeknek. Az Egri Ügyek által most megkérdezett vállalkozások is ezt erősítették meg.
Bakondi László – aki Felsőtárkányban működtet elsősorban karosszériajavításra szakosodott autószervizt – arról panaszkodott, hogy forgalma a veszélyhelyzet miatt a negyedére csökkent. A támogatást azonban mégsem veheti igénybe. "Szerettem volna kérelmezni, de a könyvelő azt mondta, hogy nem vagyok jogosult rá. Ez a támogatások 90 százalékánál így működik" – kesergett, mellyel arra utalt, hogy jelenleg a rendelet értelmében csak a nyitvatartási idejüket csökkenteni kényszerülő vállalkozások kaphatnak állami segítséget; ebbe pedig az autószervizek nem tartoznak bele. De a nyolc főt foglalkoztató vállalkozó igazából nem is a támogatásnak örülne, hanem ha "újra működnének cégek, és megint lenne munkánk".
Jó hír Bakondi László és a többi, hasonló cipőben járó vállalkozás számára, hogy kormányrendelet módosítása két nap múlva életbe lép, amelynek értelmében a munkaadónak már nem kell bemutatnia a csökkentett munkaidőben történő foglalkoztatás "veszélyhelyzettel való közvetlen és szoros összefüggését és a gazdasági nehézségek áthidalására vonatkozó eddig megtett és várható intézkedését". Azaz tulajdonképpen bármely cég kérelmezheti a támogatást, amelyik a járványügyi helyzet miatt kénytelen a dolgozóinak munkaidejét csökkenteni. Természetesen csak ha megfelel a támogathatóság többi feltételének.
Fotó: bakondiauto.hu
Van, aki még kivár
Egy neve elhallgatását kérő egri vállalkozó arról számolt be, hogy már ugyan hallott az állami támogatásról, de egyelőre kivár, hátha jobbra fordulnak a dolgok. "Tervezzük az igénybevételét, talán már májusban" – mondta el portálunk érdeklődésére. Nem túl nagy lelkesedése talán azt jelzi, hogy ő sincs meggyőződve az állami segítség jótékony hatásáról. Pedig a kereslet-visszaesés a gépjárműalkatrész-gyártással foglalkozó cégét is érinti, és 15 főt foglalkoztatása esetén már jelentős összeghez tudna jutni állami forrásból. Persze csak abszolút értékben, hisz a dolgozói állomány összes bérköltségéhez viszonyítva az a néhány millió forint nem sok, és ehhez még kérelmet is kellene benyújtania elektronikus úton a Heves Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási Főosztályához, melyhez számtalan nyilatkozatot és azok mellékletét kellene csatolnia, elektronikus aláírással ellátva.
Hasonló dolgokat tudtunk meg egy nagyobb létszámot foglalkoztató egri vállalkozás igazgatójától is. Ő csak annyit árult el, hogy mint cégvezető, nyilvánvalóan tudomása van a támogatásról, de hogy igénybe kívánja-e venni, arról nem nyilatkozott. Ez azt is jelenthetni, hogy már létszámleépítésben gondolkodik.
Már késő változtatni a támogatás feltételein
"Akinek 100 százalékkal visszaesett a bevétele, annak elengedte a kezét az állam" – fogalmazott Micski Marianna, az egri Hotel Korona tulajdonos-ügyvezetője, aki hozzátette, hogy egy bezárt szálloda vagy étterem esetén napi kétórás foglalkoztatást sem lehet megvalósítani. Márpedig az állami támogatásnak az a feltétele. "Áprilisban még tudok takarítási-karbantartási munkákat adni, de ez véges" – közölte.
Az egri Hotel Korona (Fotó: trivago.hu)
A szállodaigazgató szerint a 70 százalékos állami támogatás jól hangzik, az azonban valójában egyáltalán nem annyi. Különösen azt figyelembe véve, hogy a szállodák esetén nem az alapbért, hanem a szervízdíjjal megnövekedett bért kellene megfizetni a munkaadók részére, mely nyilvánvalóan nem folyik be, ha nincs nyitva szálloda. "A kieső órákat fizetné ugyan az állam, de a maradékot nekünk kellene állni a járulékokkal együtt. Mi kiszámoltuk, hogy így nem 70, hanem valójában 25-28 százalékos támogatást kapnánk. Ez nem elegendő arra, hogy megtartsuk a munkavállalókat. A napokban elbocsátottuk a dolgozók 90 százalékát, ez harminc embert érint" – közölte tulajdonos-ügyvezető, aki hozzátette, hogy más szállodákról is tud, akik ugyanezt meglépték.
Micski Marianna ugyanakkor biztosította a munkavállalókat, hogy ha meg tudnak nyitni, azonnal visszaveszik őket. Erre bármikor képesek lennének, még ha nyereséggel jó darabig nem is számolhatnak. "Ha egy fodrász kinyit, akkor azonnal lesz vendége, a szállodáknál nem ez a helyzet" – vélekedett. A tulajdonos szerint gondot okozhat, hogy ha sokan elvesztik a munkájukat, akkor nem lesznek képes előteremteni az utazáshoz szükséges pénzt, akiknek pedig megmarad az állása, azoknak már nem lesz elegendő szabadsága, lévén a munkaadók azt a leállás idejére adják ki. Szerinte teltházra leghamarabb karácsony-szilveszter környékén számíthatnak.
A hotel vezetője úgy véli, hogy meg lehetett volna előzni a dolgozók munkanélkülivé válását: "Kíváncsi leszek, hogy májusban hány munkanélküli lesz Egerben. (Ezt mi is szeretnénk tudni, de a kormányhivataltól sajnos még a márciusi adatokat sem kaptuk meg – a szerk.) Nem értem, hogy miért jobb a bér 60 százalékát kifizetni munkanélküli segélyként, mikor mi is megkaphatnánk például az 50 százalékát, és még rossz munkanélküliségi mutatók sem lennének".
Ez a gondolat már csak azért is megfontolandó, mert a munkaügyi kutatások szerint jóval olcsóbb egy munkahelyet támogatással megtartani, mint egy munkanélkülit elhelyezni. A szállodaigazgató szerint már késő lazítani a támogatási feltételeken vagy még kedvezőbbeket kitalálni, hiszen már nagyon sok helyen elindult a létszámleépítés. "Nem a legszebb napokat éljük" – foglalta össze a helyzetet Micski Marianna.
Egerben és Makláron több mint 150 főtől válik meg a Bosch