2024. november 22., Cecília

Eger ügye

Tisztázta Oroján Sándor, ki számít egrinek és ki idegennek a Fidesz szerint

Molnár Richárd 2019.11.30. 00:00

Nyitrai Zsolt Facebook-bejegyzése miatt kellett egyértelműsíteni, hogy a kormánypárt szerint a születési hely vagy a lakóhely mennyiben határozza meg egy szakember alkalmasságát egy önkormányzati tisztségre.

 

– Az számít egrinek, aki egrinek érzi magát, és akit az egriek többsége is elfogad annak – adta meg a politikailag korrekt választ az Egri Ügyek kérdésére Oroján Sándor, az egri Fidesz frakcióvezetője pénteki sajtótájékoztatóján. Arról érdeklődtünk ugyanis, hogyan értelmezhető Nyitrai Zsolt, a Fidesz térségi országgyűlési képviselőjének Facebook-bejegyzése, amelyben arról írt: "olyan idegenek érkeztek vezető pozíciókba, akiknek semmi közük nincs városunkhoz". A poszthoz mellékelt tabló felsorolta az önkormányzat és a városi cégek azon tisztségviselőit, akik Nyitrai szerint "idegenek". Ezért kérdeztünk rá Orojánnál, hogy szerinte ki nem számít egrinek: aki nem a városban született, vagy aki hosszú ideig nem élt Egerben, esetleg az, akinek nem Eger lakóhelye, de ide jár be dolgozni.

 

Oroján szerint saját meghatározása az egriekről a tablón szereplők többségéről nem mondható el, ugyanis Egerhez korábban semilyen szinten nem kötődő személyek is érkeztek az önkormányzathoz azóta, hogy Mirkóczki Ádám került a polgármesteri székbe. 

 

– A Fidesz nem különböztet meg senkit nemre, fajra, szexuális orientációra tekintettel, így abból a szempontból sem, hogy ki hol született – mondta az egri kormánypárti politikus, ami a több mint öt éve tartó migránsellenes kampány után kissé furcsán hangzott egy fideszes szájából. – Sokan nem születtek Egerben, akik sokat tettek a városért, elég csak Bornemissza Gergelyre vagy Gárdonyi Gézára gondolni. Az agglomerációba költözéstől sem lesz valaki kevésbé egri. Az egriek nem szoktak "jöttmentezni". Több mint tíz éve tapasztalom, hogy az egriek toleránsak, befogadóak. De nekik sem esik jól, hogy egrieket kényszerítenek az állásaik feladására az önkormányzati cégeknél – tette hozzá Oroján.

 

 

A sajtótájékoztató témája egyébként szintén egy személyi kérdés volt, amelyet a Fidesz a szerinte a Városházán zajló politikai tisztogatással hozott összefüggésbe. Idén december 31-én lejár az egri Gyermekjóléti és Bölcsődei Igazgatóság Család- és Gyermekjóléti Központ eddigi vezetőjének, Tóth Helgának a mandátuma. Oroján elmondása szerint ez az az intézmény, amely például a bölcsődéket működteti Egerben. Azonban a határidőre csak egy pályázat érkezett, Tóth Helgáé, akit Oroján szerint a Bölcsődék Egyesülete, valamint összesen 23 szakmai és civil szervezet támogat, többek között az Eszterházy Károly Egyetem, illetve a Máltai Szeretetszolgálat is. Az önkormányzat azonban nem fogadta el Tóth Helga pályázatát, és január 18-i határidővel új pályázatot írt ki.

 

Oroján szerint Tóth Helga pályázatának visszautasítása abba a folyamatba illeszthető, amelynek során, 2019 ősze óta több mint száz szakembert cseréltek le a Városházán és az önkormányzati cégeknél. A politikus szerint a polgármesteri hivatalban 30 főt cseréltek le, irodavezetőket, jegyzőt, aljegyzőt, főépítészt, mérnököket, pénzügyi szakembereket. Lecseréltek 33 felügyelőbizottsági tagot és 7 cégvezetőt is az önkormányzati cégeknél, öt főt az EVAT Zrt. vezetésében, 8 főt a Városgondozásnál, 9 főt a Média Egernél, valamint több más cégnél, intézménynél is voltak személyi változások (Az Egri Városfejlesztési Kft.-nél történt eseményekről külön cikkben számoltunk be).

 

A Nyitrai Zsolt által megosztott tabló 

 

Bár Oroján nem említette, Tóth Helga kinevezésénél (aki egyébként egri lakos) öt évvel ezelőtt súlyos belső konflitkus robbant ki a Fideszben. 2015-ben ugyanis Tóth Helga nem Habis László akkori egri polgármester, hanem Nyitrai Zsolt preferáltja volt a Gyermekjóléti és Bölcsődei Igazgatóság élére. Habis azonban egyik másik személyt szeretett volna megszavaztatni a közgyűlés fideszes többségével, de nem járt sikerrel. Vagyis az egri Fidesz kiállása Tóth Helga mellett sokkal inkább tűnik politikai színezetűnek: a kormánypárt foggal-körömmel ragaszkodik mindenkihez (ahogy a Gárdonyi Géza Színház direktorához, Blaskó Balázshoz is), akit még a fideszes városvezetés és közgyűlési többség rakott pozícióba.

 

"Oroján Sándor egyetlen politikai tevékenysége a városvezetés folyamatos, minden alapot nélkülöző támadása bárhol, bármikor, bármilyen ügy kapcsán" – reagált a Városháza a Fidesz-frakcióvezető szavaira. "A gyermekjóléti és bölcsődei igazgatói pályázat tekintetében a polgármester a pályázat elbírálására kijelölt bizottság 6:1 arányban meghozott döntését elfogadva hirdetett új pályázatot. Néhány héttel ezelőtt, a Gárdonyi Géza Színház igazgatói kinevezésekor, Oroján azzal támadta a polgármestert, hogy nem fogadta el a kijelölt bírálóbizottság többségi szavazattal meghozott döntését, most pedig azzal támad, hogy a polgármester elfogadta a bizottsági állásfoglalást. Ebből is látszik, hogy a Fidesz frakcióvezetője egy politikai kalandor, akit nem a tényleges ügyek érdekelnek, hanem kizárólag az, hogy hogyan és miként tudja az adott ügyet a polgármester elleni támadásra használni” – szúrt oda Eger polgármesteri hivatala.

 

A pénteki sajtótájékoztatón az Egri Ügyek újra megkérdezte Oroján Sándort arról, hogy van-e információjuk az iparűzési adó lehetséges felfüggesztéséről, ami jelentősen sújtaná Eger költségvetését. Korábban a frakcióvezető megfontolásra érdemesnek nevezte az Iparkamara elnökének, Parragh Lászlónak a javaslatát a legfontosabb helyi adó elvonására. Azóta kicsit változott Oroján álláspontja.

 

– Az a legfontosabb, hogy megmaradjon az emberek munkahelye, csak másodlagos cél, hogy az önkormányzat gazdálkodása stabil legyen. Életszerűtlen azonban azt feltételezni, hogy kompenzáció nélkül megvalósítható az adóelvonás. Ha egyik pillanatról a másikra kiesne Eger kasszájából ez összeg, akkor összeomlana a költségvetés. Ha elengedik az ipát, az önkormányzatokat kompenzálni kell – reagált az egri fideszes politikus.

 

Kérdésünkre, hogy szerinte mikorra épülhet meg Eger keleti elkerülő útja, Oroján elmondta: ő a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. vezetőjével ért egyet, aki korábban 7-8 éven belüli megvalósulásról beszélt. Oroján azonban óva intette Mirkóczki Ádám polgármestert a "kishitűségtől", ugyanis a városvezető a nyár elején az elkerülőút reálisan 10 éven belüli megvalósíthatóságáról beszélt.

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló