2024. november 22., Cecília

Eger ügye

Zsarolóvírussal támadták az egri kórházat számítógépes bűnözők

2019.11.30. 00:00

Augusztusban történt az eset, még mindig keresik az elkövetőket. Egy elejtett miniszteri válaszból derült ki.

 

Eddig egyetlen információ sem látott napvilágot arról a számítógépes támadásról, amely idén augusztus 27-én érte az egri Markhot Ferenc Kórházat. Lukács László György jobbikos parlamenti képviselőhöz azonban olyan információk jutottak el, amelyek szerint a magyar kórházakban elterjedt, a CompuTREND Zrt. által fejlesztett számítógépes programokkal kapcsolatosan, hogy a szoftvereket és a hozzá tartozó állományokat zsarolóvírus támadta meg.

 

A zsarolóvírusok olyan programok, amelyekkel a bűnözők azért fertőzik meg magánszemélyek, cégek vagy állami intézmények számítógépeit, hogy azok működését megbénítsák, illetve fontos adatokat tegyenek velük elérhetetlenné. A vírus ezután arra figyelmezteti az érintettet, hogy amennyiben nem fizetnek a bűnözőknek, rendszereik használhatatlanok maradnak.

 

 

Bár a jobbikos képviselő csak általánosságban kérdezett, Kásler Miklós, az emberi erőforrások miniszterének válaszából kiderült: az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (a továbbiakban: ÁEEK) az egri Markhot Ferenc Kórháztól érkezett tájékoztatás alapján értesült egy 2018. augusztus 27-én észlelt zsarolóvírusos támadásról.

 

A támadás a CompuTREND által fejlesztett rendszerek adatait érintette, A kórház szerint a hiba 3 óra alatt elhárításra került, és a biztonsági incidens kivizsgálását a Nemzeti Elektronikus Információbiztonsági Hatóság (NEIH) megkezdte és jelenleg is folyamatban van.

 

A miniszter ígérete szerint a fejlesztő céggel együttműködve a biztonsági szint fokozásra kerül nem csak az egri, hanem a többi kórházban is. A jelenlegi információk szerint sem személyes adat, sem másmilyen érzékeny adat nem került illetéktelenek kezébe a Markhot elleni támadás során.

 

Kásler Miklós szerint a zsarolóvírusok ellen gyakori biztonsági frissítésekkel lehet védekezni, de az újonnan felbukkanó újabb és újabb vírusok miatt ez sem nyújthat mindig 100 százalékos védelmet. Az adatvesztésből adódó károk minimalizálása érdekében biztonsági mentéseket érdemes készíteni, amely széles körben, így a magyarországi kórházakban is elterjedt megoldás.

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló