Motoros tragédia Sirok és Egerbakta között: háromgyerekes apa vesztette életét – Megrázó VIDEÓ a helyszínről
Hetedik osztályosokat kérdezett egy felmérés során a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara a továbbtanulási szándékaikról és a szakmaválasztás iránti érdeklődésükről - írta hvg.hu. A felmérésben 9071 hetedik osztályos diák vett részt, és kiderült, hogy 95 százalékuk aktívan foglalkozik a továbbtanulás kérdésével.
Terveiket tekintve a felmérésből az derült ki, hogy a diákok 36 százaléka szeretne főiskolai vagy egyetemi diplomát szerezni, 23 százalékuk a szakma és érettségi után érdeklődik, 15 százalékuk szakképzettség megszerzésében gondolkodik, 12 százalékuk pedig szakgimnáziumi érettségi letételét tervezi.
A megszerzendő végzettséggel kapcsolatban a megkérdezettek negyedének, mintegy 25 százalékának azt tanácsolták a szülei, hogy szerezzenek szakmát és érettségit, hasonló arányban szorgalmazták a szülők a diploma megszerzését is, 22 százalékukra pedig a szülők rábízzák a választást. Megfigyelhető, hogy a tanácsok összefüggésben vannak a szülők iskolai végzettségével, a sajátjukhoz hasonló pályát képzelnek el gyermekeiknek is. A legkevesebb diáknak Heves megyében tanácsolják azt a szülei, hogy egyetemen vagy főiskolán tanuljanak tovább, az arány itt csupán 22 százalék.
A kutatás szerint a hetedikesek közül a legtöbben a professzionális sport és az állatgondozás iránt érdeklődnek (32-32 százalék), de a számítógépen végzett munkát és a szakácsmesterséget is 30 százalékuk jelölte meg válaszlehetőségként.
Munkájukkal kapcsolatban a legtöbben a biztos munkahelyet és a magas kereseti lehetőséget tartják a legfontosabbnak, de elengedhetetlen számukra, hogy jó viszonyt ápoljanak a kollégáikkal, és érdekes legyen a munkakörük.
A hetedik osztályos diákok továbbtanulási terveire jelentős mértékben hatnak életkörülményeik: a hátrányos környezetben felnövő gyerekek tanulási, pályaválasztási ambíciói sokkal alacsonyabb szintűek, mint a jobb módú családból származóké.
A nemek között is megfigyelhetőek reprezentatív különbségek: a fiúk körében jóval magasabb a gépipari, illetve fémipari foglalkozások iránti érdeklődést közelítő Gépipar/fémipar-index értéke, a lányok esetében pedig a művészeti, kreatív tevékenységek iránti fogékonyság a gyakoribb.