2024. november 22., Cecília

Környék ügye

Mi ez, ha nem tudatos uszítás? A gyöngyöspatai romák ügyében is lesz nemzeti konzultáció

EÜ/AZONNALI.HU 2019.11.30. 00:00

Most már nem csak külső ellenségek ellen vív látszatharcot Orbán Viktor és csapata.

 

Az eddigi állami milliárdokbók finanszírozott nemzeti konzultációs kampányhadjáratok elsősorban külső ellenségeknek titulált szervezetek és személyek, így az Európai Unió vagy éppenséggel Soros György ellen hangolta a közvéleményt, de most már odáig jutott a magyar kormány, hogy a saját állampolgárai ellen is hajlandó a politikai haszonszerzés reményében a többséget felbőszíteni. Ugyanis nem lehet másra következtetni abból, hogy a gyöngyöspatai romák kártérítési ügye nyomán is tesz fel kérdést a következő körös nemzeti konzultációjában a Fidesz-kormány.

 

A recept jól látható, a miniszterelnök, Horváth László Heves megyei országgyűlési képviselő és a kormányzati média hetek óta hergeli az embereket a gyöngyöspatai és így úgy általában a romák ellen. Ezt követően bedobják a kérdést a legújabb nemzeti konzultációba, amelyben a számos téma melett ezek szerepelnek majd:

 

a gyöngyöspatai roma gyerekek szegregáció miatt megítélt százmilliós kártérítése, amelyet Orbán Viktor „mélyen igazságtalannak” tart, és nem akar kifizetni,

 

a kormány által „börtönbiznisznek” nevezett ügy, vagyis hogy szerintük túl sok elítélt kap túl könnyen kártérítést a fogvatartás rossz körülményei miatt (a kártérítési lehetőséget pont a Fidesz foglalta törvénybe, erről itt olvashat részletesen), 

 

 az erőszakos bűnelkövetők feltételes szabadlábra bocsátásának szigorított feltételei – erről egyelőre egy minisztériumi tervezet került nyilvánosságra, itt is lehet róla tájékozódni.

 

Gulyás Gergely kancelláriaminiszter csütörtöki kormányinfóján elhangzott: szerinte jövő héten lesznek meg a nemzeti konzultáció pontos kérdései, jelen állás szerint kilenc kérdés lesz. Így feltehetően március közepén kaphatják kézhez az állampolgárok a nemzeti konzultációval kapcsolatos levelet, amit április végéig, május elejéig lehet kitölteni majd.

 

Van-e még jogbiztonság?

 

Az Azonnali kérdésére, hogy ott van Varga Judit igazságügyi miniszter és a teljes tárca, miért nem ők indítványoznak törvénymódosítást, Gulyás azt mondta: ők is készítenek módosítást, de a mai kormányinfón feltett kérdések szerinte bizonyítják, hogy van igény társadalmi vitára (ugyanis nyilván rengeteg ezzel kapcsolatos kérdést kapott csütörtökön a miniszter).

 

A portál felvetésére, hogy ha annyira fontos a társadalmi igazságérzet, miért nem népszavazást tartanak, azt mondta: „mi ezt is hajlandóak vagyunk megfontolni”, a kormány most erről a nemzeti konzultációról döntött.

 

Arról is kérdezték a minisztert, hogy ha mostantól bármilyen bírósági ítélet kapcsán lehet nemzeti konzultációt tartani, akkor miért maradjanak Magyarországon az olyan nagy külföldi cégek, mint az Audi, hiszen adott esetben rajtuk is csattanhat, ha a jogvitáikat a beszállítókkal vagy munkavállalóikkal olyan ítéletek rendezik, amiket később konzultációra felülírnak. Gulyás erre azzal tért ki: valami miatt mégis azt látja, hogy ezek a cégek nem elmennek Magyarországról, hanem éppen, hogy olyan számban jönnek, hogy évről évre sikerül rekordot dönteni.

 

„Tehát vélhetően az a veszély, amit ön feltételez a kérdésében, nem áll fönn. Jogerős ítéletekről mindenkinek lehet véleménye, lehet róluk vitát kezdeményezni, de tiszteletben kell tartani őket, azaz eleget kell nekik tenni”.

 

Hogy kijelenthető-e, hogy az ilyen nemzeti konzultációhoz hasonló akciók nem ingatják-e meg a jogbiztonságba vetett hitet, arra úgy reagált: ez a kérdés eldönthető az alapján, ha megnézzük, hogy milyen beruházások vannak ma Magyarországon, „a valóság a legjobb cáfolat az ilyen jellegű feltételezésekre”.

 

És hogy mit üzenne Gulyás Gergely azoknak a bíróknak, akik úgy érzik, hogy nyomást gyakorol rájuk a kormány a demokráciára hivatkozva? Hát azt, hogy ők nem gyakorolnak nyomást senkire! Szerinte még egy érv a társadalmi vita mellett, hogy a bírák bár függetlenek, de a bíróság is része az államnak, amiből következik, hogy természetes, hogy az embereknek és a politikusoknak is van véleménye a bírósági ítéletekről. 

 

Arra a kérdésre pedig, hogy számítanak-e reakcióra a konzultáció miatt az Európai Unió vagy a Néppárt felől, Gulyás annyit mondott:

 

„nem tudom, de nem is érdekel különösebben”. 

 

Miniszterelnöki megbízottá nevezte ki Orbán a gyöngyöspatai romák elleni uszítást elindító fideszest

Úgy tűnik, a kormány teljesen beleáll a roma diákok törvényesen megítélt kártérítése elleni harcba. Miniszterelnöki megbízottként folytatja Horváth László (Laci), jelentette be a fideszes képviselő Facebookon., amit az Index vett észre. "Mai, budapesti munkamegbeszélésünkön Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke felkért, hogy a jövőben miniszterelnöki megbízottként segítsem munkáját.

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló