Motoros tragédia Sirok és Egerbakta között: háromgyerekes apa vesztette életét – Megrázó VIDEÓ a helyszínről
Február elején bejárta a hír az országos sajtót – a 444 nyomán mi is megírtuk –, hogy Rogán Antal újdonsült neje, Rogán Barbara és családtagjai hatalmas földbirtokot vásárolnak Heves megye szomszédságában. Össszesen 1022 hektárnyi terület vásárlásáról volt szó, több mint másfél milliárd forint értékben.
Mindez – mint a Telex cikke rámutat – egy adásvételi szerződésből derült ki, amelyet az egyik érintett település, Tardona önkormányzata töltött fel a honlapjára a földvásárlásoknál megszokott módon. Az eladók és a vevők által egyaránt szignózott, ügyvédi pecséttel ellátott szerződés 2020. november 20-i keltezésű, és többek között az szerepel benne, hogy miután a mezőgazdasági igazgatási szerv is jóváhagyta, a vevőknek 90 napon belül el kell utalniuk az összeget, amelyben a felek megállapodtak. Az Átlátszó cikkéből elérhető szerződés szerint a vevők csak a vételár egy részét tudják önerőből fizetni, a többit az állami tulajdonú Budapest Banktól felvett kölcsönből.
Rogán Antal ezek után most a kormányközeli Magyar Nemzetnek azt mondta: új feleségének semmilyen föld nem került a tulajdonába, a Budapest Bank a vásárláshoz semmilyen hitelt nem folyósított.
Az egész földvásárlási ügyet hazugságokon alapuló gyűlöletkampányra használta fel a baloldali sajtó. A cikkek megjelenése előtt engem egyik orgánum sem keresett meg, nem voltak kíváncsiak arra, hogy az általuk szerzett információk valóban igazak-e. A feleségem állami banktól hitelt nem kapott és semmilyen föld nem került a tulajdonába. Ráadásul a jövőben sem szeretne földtulajdonos lenni.
– idézi a miniszterelnöki kabinetiroda vezetőjének nyilatkozatát a telex.hu.
A Magyar Nemzet lehozott egy közleményt is, amelyben a bank azt írja: "a Budapest Bank Zrt. nem kötött földvásárlási célú hitelszerződést Obrusánszki Barbarával és szüleivel, ennek megfelelően nem folyósított hitelt erre a célra. Hamis és megtévesztő minden ezzel ellentétes állítás és közölt feltételezés." (Ezzel kapcsolatban egyébként az Átlátszó megjegyzi, hogy a közleményt nem találták a bank honlapján az erre fenntartott szekcióban.)
A Magyar Nemzet cikke egyébként azt is megjegyzi, hogy információik szerint "a sokat idézett szerződés soha nem ment teljesülésbe". A Telex ennek kapcsán arra mutat rá: több dolognak a követezménye is lehet az, hogy Rogán Barbara és a szerződésben szereplő többi vevő tulajdonába nem került föld, illetve hogy nem történt meg a hitel folyósítása. Felmerülhet egyrészt, hogy a vevők elálltak a vásárlástól (esetleg az a földvásárlás nagy visszhangja miatt). Emellett az is meghiúsíthatja a vásárlást, ha a helyi földbizottság kedvezőtlenül bírálják el a szerződést, illetve előfordulhatnak olyan jogi bakik is (mint például a hiánypótlás előírása), amelyek késedelmet okoznak az ügyletben. (Az egyik eladó egyébként pénteken az Átlátszónak azt nyilatkozta, hogy a szerződés érvényes: eladták a földet, várják a pénzt. A porál szerint ez alapján úgy tűnik, arról van szó, hogy a vásárlók esetleg visszatáncolnának.)
Mivel egy hosszú procedúráról van szó, nem meglepő, hogy az aláírt adásvételi ellenére február elejéig – amikor a telekvásárlásról szóló cikkek születtek – nem történt semmiféle földhivatali bejegyzés. A Budapest Banknak mint reménybeli finanszírozónak a megjelőlése pedig önmagában nem bír kötelező erővel, tehát akár vissza is mondhatták az ügyletet.
Viszont – mint a Telex írja – a múltbeli és jövőbeli vásárlási szándék tagadása Rogán Antal és felesége részéről érdekes, lévén Barbara aláírása ott szerepel a nyilvánosan hozzáférhető szerződésen, sőt, a nőt földművesként is nyilvántartásba vették 2020 nyarán, ami annak törvényi előfeltétele, hogy valaki földet vehessen. A portál cikke szerint az is biztos, hogy nem igaz Rogán állítása, miszerint egyik orgánum sem kereste meg őt az üggyel kapcsolatban, mivel ők levelet írtak a minisztériuma sajtóosztályának, mielőtt cikkeztek volna a telekvásárlásról (választ viszont nem kaptak). Az Átlátszó pedig szintén arról írt, hogy ők is keresték Rogánt.
A 24.hu hozzáteszi, hogy a Magyar Nemzet cikkében arról a cégről nincs szó, amelynek negyedét az Átlátszó értesülései szerint Rogán Antal új feleségének apja hétszázötvenezer forintért szerezte meg úgy, hogy nem sokkal korábban a cég 2,232 milliárd forintot kapott mezőgazdasági szaktanácsadásra az uniós finanszírozású vidékfejlesztési programból. A támogatáshoz a cégnek 165 millió forint önrészt kellett előteremtenie, de erre a 47 milliós vagyonból nem volt lehetősége. Nem sokkal később viszont a korábban állami irányítás alatt álló Budapest Banktól 315 millió forintos kölcsönt kapott a cég.
Frissítés: a Magyar Nemzet a pénteki cikke után szombaton bemutatott egy dokumentumot, amely szerint a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal megtagadta az adásvételi szerződés hatósági jóváhagyását. Mint arra a 444.hu rámutatott, ezzel sajátos módon a kormánypárti lap szállította a legújabb bizonyítékot arra, hogy Rogán Antal új felesége és annak családi köre tavaly novemberben földet akart vásárolni. A portál cikke szerint a dokumentumból nem derül ki, hogy a kormányhivatal mikor tagadta meg szerződés jóváhagyását, de nem lehetett olyan régen, mivel a dokumentum december 3-a és február 2-a között még ki volt függesztve – a sajtóhoz is a kifüggesztésnek köszönhetően jutott el a szerződés –, hogy aki jogosult, 60 napon belül élhessen az elővásárlási jogával. Azután továbbíthatják a kormányhivatalnak.