Motoros tragédia Sirok és Egerbakta között: háromgyerekes apa vesztette életét – Megrázó VIDEÓ a helyszínről
Többen is jelezték aggályaikat az Úgytudjuk szerkesztősége felé az új egészségügyi szerződéssel kapcsolatban. Míg kedden, azaz február 23-án a magyar orvosok jelentős része megkapta az új munkaszerződést, vannak, akik csupán a mai napon kapták kézhez az egyébként meglehetősen kevés információval ellátott dokumentumot.
Ez azért jelent problémát, mert március 1-ig, azaz hétfőig kell alárni a szerződést, ami tartalmazza
– az eddig ledolgozott évek számát,
– a munkabért,
– a végzettséget,
– valamint a kirendelhetőségre vonatkozó határozatot.
Ami azonban nem derül ki a szerződésből, az az ügyeleti díjakra és műszakpótlékokra vonatkozó változás, valamint az, hogy hány kilométeres körzeten belül rendelhetik máshova az egészségügyi dolgozót, ha szükség lenne rá.
A Magyar Orvosi Kamara szerint több orvos is elégedetlen a szerződés feltételeivel, erről nyílt levélben adtak tájékoztatást Jenei Zoltánnak, az országos kórházfőigazgatónak.
Mint írják, az orvosoknak nem elfogadható az ügyelet 70-80-90 százalékos díjazása, sőt egyenesen abszurdnak tartják azt, hogy az ügyeletben, éjszaka, hétvégén és ünnepnapokon a munkahelyükön töltött idő alatt kevesebb az órabérük, mint a rendes munkaidőben. A MOK szerint ez a helyzet bizonyos helyeken visszalépés, sőt, van, ahol még semmissé is teszi a béremelés hatását.
Fontos hozzátenni, hogy az egészségügyi dolgozókat tömörítő szakszervezetek összefogtak a szabályozás ellen, szerintük ugyanis a törvény megszünteti az egészségügyi dolgozók jogát a kollektív alkuhoz, valamint átláthatatlanul korlátozza a sztrájkhoz fűződő alapvető jogukat.
Dr. Kincses Gyula, a MOK elnöke pénteken az Infórádiónak úgy nyilatkozott, hogy az orvosok nagy része jól jár ezzel a szabályozással, aki tisztességesen, a munkajövedelemből élt és nem a hálapénzből, a megnyugtatóbb helyzet azonban szerinte csak az orvosokra igaz, az átalakításban érintett szakdolgozókra nem.
Vannak félelmeim. Az orvosok tisztességes béremelést kaptak, ezért mindenféle kötöttséget kell vállalniuk, így tudnak mérlegelni és dönteni. De a szakdolgozóknál ugyanezek a kötöttségek vannak, mint az orvosoknál, csak nincs béremelés
– figyelmeztetett Kincses Gyula.
A MOK elnöke csütörtök este az ATV Egyenes Beszéd című műsorában kifejtette, hogy a jogszabályalkotásban a kamarának sikerült eredményeket elérnie, de ez mit sem ér, ha az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló új szerződések esetében a végpontokon, vagyis az intézményekben komoly baj van.
Kincses emellett azt állította,
van olyan orvos, akit azzal zsaroltak meg, hogy ha nem írja alá az új szerződést, nem csak elveszíti az állását, de máshová sem tud majd elmenni dolgozni.
Ráadásul ez nem egyedi eset, a MOK-hoz több jelzés is érkezett fenyegetésekkel kapcsolatban. Az elnök elmondása szerint ezeket kikérték maguknak és jelezték a főigazgatóság felé.
A beszámoló szerint Kincses kijelentette, hogy jogilag nincs lehetőség az ilyen zsarolásra, ráadásul ez öngól lenne, mert a járványhelyzet miatt minden orvosra és ápolóra szükség van. A MOK-elnök úgy véli, az orvosok nagyobbik fele alá fogja írni a szerződést, többen, mint amilyen számokról most hallani lehet.
Arra a kérdésre, hogy lesz-e még orvos hétfőn, az elnök úgy válaszolt: az országos helyzetet tekintve inkább lesz, viszont a vidéki kollégáknak más a helyzete, ezt látni kell. Vidéken ugyanis nem mindenhol van alternatíva, nem tudnak elmenni magánellátásba dolgozni.
(Via ugytudjuk.hu)