2024. november 22., Cecília

Mindenki ügye

Egy rakás uniós ország közös nyilatkozatban tiltakozik Orbánék túlhatalma ellen

MTI 2019.11.30. 00:00

Csak olyan apróságok miatt féltik Magyarországot és az EU-t, mint a demokrácia vagy az alapvető jogok biztosítása. Az USA is beszállt.

 

Több uniós ország - Belgium, Dánia, Finnország, Franciaország, Németország, Görögország, Írország, Olaszország, Luxemburg, Hollandia, Portugália, Spanyolország, valamint Svédország -  szerda este  közös nyilatkozatban fejezte ki aggodalmát  a magyar parlament által  elfogadott, a koronavírus elleni védekezésről szóló törvény miatt. A nyilatkozat az egyes országok külügyminisztériumainak honlapján jelent meg.

    

"A jelenlegi, példa nélküli helyzetben jogszerű, hogy a tagállamok rendkívüli intézkedéseket hozzanak polgáraik védelme és a válság leküzdése érdekében" - fogalmazott a nyilatkozat. A szóban forgó országok ugyanakkor "mélységes aggodalmukat" fejezték ki a jogállamiság, a demokrácia és az alapvető jogok bizonyos intézkedések elfogadásából fakadó megsértésének kockázata miatt.

 

Túlhatalmad lenne, Miniszterelnök Úr? Fotó: MTI    

 

Hangsúlyozták, a rendkívüli intézkedéseket a feltétlenül szükséges intézkedésekre kell korlátozni,  azoknak arányosnak és átmeneti jellegűeknek kell lenniük. Az intézkedéseket rendszeres ellenőrzésnek kell alávetni, és tiszteletben kell tartaniuk az említett elveket, valamint a nemzetközi jogi kötelezettségeket. A rendkívüli intézkedések nem korlátozhatják a véleménynyilvánítás és a sajtó szabadságát - húzták alá.
    

"Közösen kell leküzdenünk a válságot, amelynek folyamán közösen kell megőriznünk az európai alapelveket és értékeinket. Ezért támogatjuk az Európai Bizottság azon kezdeményezését, hogy figyelemmel kíséri a rendkívüli intézkedéseket és azok alkalmazását az unió alapvető értékeinek fenntartása érdekében. Arra szólítjuk fel az Európai Unió általános ügyekért felelős tanácsát, hogy szükséges esetben tűzze fel a kérdést napirendjére" - állt az említett uniós országok közös nyilatkozatában.

 

"A kormányoknak nem lehet magasabb rendű feladatuk állampolgáraik biztonságánál és védelménél"

 

Az Egyesült Államok is hivatalosan ítéli el az Orbán-kormány lépését. Az USA budapesti nagykövetségének közleménye szerint kerülni kell az alapvető jogok, köztük a sajtószabadság szükségtelen és időhatár nélküli korlátozását - írja a közleményre hivatkozva a Népszava. Ezen jogok és szabadságok szükségtelen korlátozása pont akkor okoz kárt a vezetőkbe vetett közbizalomnak, amikor arra a legnagyobb szükség lenne.

 

A világjárvány idején az egészség és az emberek biztonsága szempontjából létfontosságú az átláthatóság és a megbízható adatszolgáltatás - szól a közlemény, amely szerint a kormányoknak nem lehet magasabb rendű feladatuk állampolgáraik biztonságánál és védelménél.

 

Minden szükségintézkedésnek a COVID-19 okozta válság kezelésére kell irányulnia. A kormányoknak biztosítaniuk kell, hogy a rendkívüli felhatalmazás korlátozott, a mostani válság leküzdéséhez elengedhetetlen időtartamra szóljon és azonnal megszűnjön, mihelyt arra már nincs szükség - fejeződik be az amerikai diplomácia közleménye.

 

Korlátlan hatalom! Itt? 

 

Közben Kovács Zoltán szerdán a BBC-nek adott rövid interjújában azt mondta, a magyar kormány nem kapott korlátlan hatalmat a koronavírus elleni védekezésről szóló friss törvény nyomán, soha nem is vágyott ilyesmire, és ez nagyon sajnálatos is lenne.

    

A nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár a brit közszolgálati televíziós csatorna műsorában leszögezte, hogy Magyarországon továbbra is a parlament a legfőbb államhatalmi szerv, amely bármikor visszavonhatja a különleges felhatalmazást, amikor úgy ítéli, hogy véget ért a válság.
    

Hangsúlyozta, hogy az Országgyűlésnek nem függesztették fel a működését, a rendeleti kormányzásnak pedig a járvány elleni küzdelem a kizárólagos célja. Újságírói kérdésre Kovács Zoltán nevetségesnek nevezte azokat az állításokat, amelyek szerint Magyarország a diktatúra felé haladna, és hozzátette, tíz éve ilyen vádakat hallanak.

 

Kormánypárti többséggel megszavazták a felhatalmazási törvényt

 

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló