Motoros tragédia Sirok és Egerbakta között: háromgyerekes apa vesztette életét – Megrázó VIDEÓ a helyszínről
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a nemzetipark-igazgatóságokkal és más civil természetvédelmi szervezetekkel együtt idén tizennyolcadik alkalommal szervezte meg a Magyarországon telelő sasok számlálását, melyet január 15-17-e között tartottak meg. A kezdeményezéshez 2021-ben negyedik alkalommal a a környező országok természetvédelmi szervezetei és szakemberei is csatlakoztak.
A 690 magyar, szlovák, cseh, osztrák, szerb és román madártani kutató által egyszerre végzett megfigyelésekkel, az úgynevezett sasszinkronnal a Kárpát-medence szinte valamennyi jelentős sastelelőhelyét felmérték. A magyarországi vizsgálat összesen mintegy 21.600 négyzetkilométert, azaz hazánk 24 százalékát érintette. Ez a sasszinkronok eddigi történetének legmagasabb értéke. Mivel a szakemberek a legfontosabb élőhelyekre koncentráltak, az állomány jelentős részét fel tudták mérni.
A kutatók az idei számlálás során 1025-1076 rétisast és 550-578 parlagi sast azonosítottak – mindkét faj fokozottan védett. Az MME szerint ez meglehetősen alacsony számnak számít. A résztvevők 5 szirti sast és 4 fekete sast is dokumentáltak, illetve további 12 ragadozófaj mintegy 18 ezer példányát és több mint ezer túzokot.
A hat csatlakozó közép-európai országban összesen 1347 rétisast, 763 parlagi sast, 24 szirti sast és 6 fekete sast azonosítottak. A sasok mellett további 13 ragadozómadár-faj több mint 20 ezer példányát is megfigyelték.
A számlálás alapján elkészültek a sastérképek, ezek közül a rétisasok és parlagi sasok elterjedését mutatóak alább megtekinthetőek, a továbbiak elérhetőek az MME honlapján IDE KATTINTVA.
Via ugytudjuk.hu
(Az indexfotón egy parlagi sas - Fotó: Wikipédia)