2024. november 22., Cecília

Mindenki ügye

Átírja a választási törvényt a kormány úgy, hogy azzal alátegyen az ellenzéki összefogásnak

ugytudjuk.hu 2019.11.30. 00:00

Éjfél előtt egy perccel töltötték fel az erről szóló javaslatot.

 

Törvénymódosítást, nyújtott be éjfél előtt egy perccel Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, amely több helyen is átírná a választási törvényt – írja a 24.hu. A Varga Judit igazságügyi miniszter által kidolgozott szöveg legfontosabb módosításnak az tűnik, amely nehezebbé teszik a pártoknak a listaállítást, ezzel pedig az ellenzéki összefogást nehezíti meg. A szövegben ez szerepel:

 

„(1) Pártlistát az a párt állíthat, amely – legalább kilenc megyében és a fővárosban – legalább ötven egyéni választókerületben önállóan jelöltet állított.”

 

Ahogy a 24.hu megjegyzi, korábban csak 27 egyéni választókerületben kellett jelölteket indítani a pártlistához, amivel jóval több állami támogatáshoz jutnak ezen pártok, mint azok, akik nem állítanak listát.

 

A támogatásokról ez szerepel a szövegben:

 

(1) Az országgyűlési képviselők általános választásán minden pártlistát állító párt a központi költségvetésből az 5. § szerinti összeg
a) 30%-ával megegyező összegű támogatásra jogosult, ha legalább ötven,
b) 45%-ával megegyező összegű támogatásra jogosult, ha legalább nyolcvan,
c) 60%-ával megegyező összegű támogatásra jogosult, ha minden


egyéni választókerületben jelöltet állított.

 

Így jóval nehezebb lesz külön listát állítani az ellenzéki pártoknak, ha támogatáshoz is szeretnének jutni, de közben egyetlen körzetben csak egyetlen jelöltet szeretnének a Fidesszel szemben elindítani – ha pedig közös listát indítanak, akkor magasabb lesz a bejutási küszöb. Az indoklás szerint a szigorításra azért van szükség, hogy a valós támogatottság nélküli törpepártok ne állíthassanak országos listát a támogatásokért. Szerepel még a szövegben az is, hogy nem indulhat el megyei listán az, aki polgármesterjelöltként is elindul.

 

A világjárvány, illetve a különleges jogrend minapi bevezetésével az ellenzék és a változtatással egyet nem értő állampolgárok lehetőségei elég szűkösek maradtak a tiltakozásra.

 

(Via ugytudjuk.hu)

A parlament 90 nappal meghosszabbította a rendkívüli jogrendet

Ezúttal az ellenzék támogatásával fogadták el a felhatalmazási törvényt. 

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló