2024. november 23., Kelemen Klementína

Mindenki ügye

Ha ilyen vércsoportja van, könnyebben lehet koronavírusos egy kutatás szerint

2019.11.30. 00:00

Ön ismeri egyáltalán a sajátját?

 

A koronavírus-járvány tavaszi hulláma óta egyre többet tudni a kórokozóról, mostanra pedig még több ismeretünk van róla. Egy nagy nemzetközi kutatás például a vércsoport típusánál talált érdekes és aggasztó kapcsolatot, egy újabb pedig megerősítette: tényleg számít, kinek milyen a vére, az A-sok ugyanis nagyobb valószínűséggel produkálnak pozitív mintát. Ezzel szemben a 0-s csoportúak rezisztensebbek a kórokozóval szemben, vagyis őket – a tudósok eddigi vizsgálatai alapján – kisebb eséllyel fertőzi meg a pandémiát okozó SARS-CoV-2 - írta cikkében a hvg.hu.

 

 

Az IFLScience által idézett kutatás összesen több mint egymillió páciens genetikai adatainak elmezésével zajlott, két üzemben, az amerikai székhelyű 23andMe biotechnológiai cég vezetésével. A kutatók egy négyhónapos vizsgálati periódus után, júniusban közölték első, előzetes eredményeiket (akkor még 750 ezer minta áttekintésénél jártak). Az újabb tájékoztatóra azért került sor, mert a tudósoknak még több információ került a birtokukba, ez pedig segítheti például a vakcinafejlesztést is. Az újabb eredmények alapján pedig az látszik, hogy

 

a 0-s vércsoportúak esetében 9-18 százalékkal kevesebben voltak azok, akiket pozitívra teszteltek az új koronavírusra.

 

A kutatók szerint a jelenség a vérben jelenlévő antitestekkel magyarázható, a két vércsoport ugyanis ebből a szempontból is különbözik: az A-s vér plazmáiban B típusú antitestek képződnek, a B-nél pedig anti-A típusúak. Ezzel szemben a 0-s csoportúak vérében mind az anti-A, mind az anti-B megtalálható. (Korábbi kutatások arról számoltak be, hogy az anti-A testek képesek gátolni, vagy akár blokkolni a vírus gazdasejthez való kötődését.) A kutatás eredményei ugyanakkor továbbra is külső ellenőrzésre várnak.

 

Egyre több a középkorú koronavírus-fertőzött Magyarországon

Az összes pozitív eset közel fele 30-60 év közötti. Az járványügyi adatokat elemezve Müller Cecília az Operatív Törzs keddi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a koronavírus-járvány második hullámában jellemzően a 20-29 éves korosztály betegedett meg, azonban a korfa eltolódni látszik. Míg az összes megbetegedés 25 százaléka ebből a korosztályból került ki, addig a 40.

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló