2024. november 21., Olivér

Mindenki ügye

#eger #felvételi #pedagógusok #középiskola #járványügyi intézkedések

Így felvételiznek szombaton a középiskolákba Egerben is a járvány kellős közepén

2021.01.22. 08:25

És már azt is tudni, mennyi pénzt kaphatnak a tanárok a vizsgák levezetéséért.
Mintegy 75 ezer diáknak kell megírnia a középiskolai felvételijét szombaton, a vizsgákat összesen 535 helyszínen szervezik meg. Bár a jelentkezők száma csökkent tavalyhoz képest – 2020-ban 81 ezren felvételiztek középiskolába –, mégis az eddigieknél több iskolát kellett megnyitni, elsősorban a biztonsági intézkedések miatt - írta a Népszava.
 

Az Oktatási Hivatal tájékoztatója szerint a járvány miatt elrendelt intézkedések megegyeznek a tavalyi érettségin bevezetett szabályokkal: mindenhol biztosítani kell a kézfertőtlenítőt, egy teremben maximum tíz vizsgázó tartózkodhat, betartva az 1,5 méteres távolságot. Az intézményekbe a belépés általános szabályai lesznek érvényesek, maszk viselése a vizsgák ideje alatt csak a felügyelő tanároknak kötelező, a diákoknak ajánlott. A beszedett dolgozatokat másnap reggelig elzárják.

 

A hagyományos pótnap (január 28.) mellett egy másodikat is elrendeltek. Ez február 5-én lesz, és azok a diákok jelentkezhetnek rá, akik a vizsga napján igazoltan koronavírus-fertőzésben szenvedtek vagy hatósági házi karanténba kerültek.

 

iskola-koronavirus-mti-vasvari-tamas
Fotó: Vasvári Tamás / MTI

 

 

A járványügyi előírások miatt nemcsak több tanteremre, hanem több felügyelőtanárra is szükség lesz. Mint a Népszava írja, ha tantermenként tíz diákkal számolunk, ez legalább mintegy 7500 pedagógus közreműködését jelenti.

 

Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke emlékeztetett, sikerült elérniük a Klebelsberg Központnál, hogy a tankerületi iskolákban idén kifizessék a középiskolai felvételiben közreműködő tanárok szombati munkáját. Ez ugyanis eddig egyáltalán nem volt magától értetődő: bár a Munka törvénykönyve szabályozza, hogy egy munkavállaló milyen díjazásban részesül, ha pihenőnapon is dolgoznia kell, a pedagógusok többsége eddig semmit nem kapott az elvégzett hétvégi munkákért.

 

Az érdekvédelmi szervezet vezetője elmondta: a felügyeletért bruttó 8-10 ezer forintot kaphatnak, a dolgozatok javításáért pedig darabonként bruttó 500 forintot. Ám az érdekvédő szerint ez még így is előrelépés. Hozzátette: a megállapodás az idei felvételire és csak a tankerületi iskolákra érvényes (a szakképző intézményekre nem), de szeretnék elérni, hogy a kormány minden évben, jogszabályban rögzített módon fizesse ki minden pedagógus hétvégi munkáját.

 
Az Oktatási Hivatal tájékoztatója szerint a koronavírus-járvány miatt elrendelt intézkedések megegyeznek a tavalyi érettségin bevezetett szabályokkal: mindenhol biztosítani kell a kézfertőtlenítőt, egy teremben maximum tíz vizsgázó tartózkodhat, betartva az 1,5 méteres távolságot. Az intézményekbe a belépés általános szabályai lesznek érvényesek, maszk viselése a vizsgák ideje alatt csak a felügyelő tanároknak kötelező, a diákoknak ajánlott. A beszedett dolgozatokat másnap reggelig elzárják.
 
A hagyományos pótnap (január 28.) mellett egy második pótnap elrendeléséről is döntöttek, ez február 5-én lesz. Erre azok a diákok jelentkezhetnek, akik a vizsga napján igazoltan Covid-19 fertőzésben szenvedtek vagy hatósági házi karanténba kerültek. A járványügyi előírások miatt nemcsak több tanteremre, hanem több felügyelőtanárra is szükség lesz. Ha tantermenként tíz diákkal számolunk, ez legalább mintegy 7500 pedagógus közreműködését jelenti.
 
– A tavaszi érettségi vizsgákat nagy körültekintéssel szervezték meg az iskolák, tudomásunk szerint sehol sem történt tömeges fertőzés, nem alakultak ki gócpontok. Ez az odafigyelés most sem marad el, a szülők e tekintetben nyugodtak lehetnek – nyilatkozta lapunknak Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke.
tanár mti
Mint emlékeztetett, sikerült elérniük a Klebelsberg Központnál, hogy a tankerületi iskolákban idén kifizessék a középiskolai felvételiben közreműködő tanárok szombati munkáját. Ez eddig egyáltalán nem volt magától értetődő: bár a Munka törvénykönyve szabályozza, hogy egy munkavállaló milyen díjazásban részesül, ha pihenőnapon is dolgoznia kell, a pedagógusok többsége eddig semmit nem kapott az elvégzett hétvégi munkákért. Igaz, továbbra sem számíthatnak hatalmas összegekre. Szabó Zsuzsa elmondása szerint a felügyeletért bruttó 8-10 ezer forintot kaphatnak, a dolgozatok javításáért pedig darabonként bruttó 500 forintot. Ám az érdekvédő szerint ez még így is előrelépés. Hozzátette: a megállapodás az idei felvételire és csak a tankerületi iskolákra érvényes (a szakképző intézményekre nem), de szeretnék elérni, hogy a kormány minden évben, jogszabályban rögzített módon fizesse ki minden pedagógus hétvégi munkáját.
Csatlakozzon Eger legnagyobb online közösségéhez, legyen tagja tematikus Facebook-csoportjainknak is! Találkozzunk az Egri ügyek csoportban is, már csak egy kattintás!
Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló