Motoros tragédia Sirok és Egerbakta között: háromgyerekes apa vesztette életét – Megrázó VIDEÓ a helyszínről
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) szerint az előzetes egyeztetés nélkül benyújtott, az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvény egylépcsős, az abban meghatározott határidejű végrehajtása súlyosan veszélyezteti az ellátórendszer működését és sérti az orvosok alapvető jogait.
A MOK szerdán az MTI-hez eljuttatott közleményében közölte, a törvény végleges szövegének elemzését és javaslataik kidolgozását követően kérni fogják a törvény módosítását és a végrehajtási rendeletek közös kidolgozását.
Álláspontjuk szerint egy ilyen társadalmi hatású törvény előkészítését és elfogadását csak az érintettekkel történő megfelelő egyeztetést követően, a mindenki számára elfogadható kompromisszumok megkötése után szabad keresztül vinni. A megfelelő törvény az orvostársadalom számára az, ahol a részletek egyértelműek, és a napi gyakorlatra vonatkozó útmutatás is előre ismert
– írták.
A köztestület közleményében hangsúlyozza: egyetértenek a béremeléssel, a transzparens és korszerűbb egészségügyi ellátórendszer létrejöttével, a hálapénz eltörlésére irányuló kezdeményezés pedig – ahogy fogalmaznak – "szakpolitikai és társadalmi fordulatot" jelent.
Ugyanakkor úgy vélik, hogy a jogviszonyok egylépcsős egységesítése és a másodállások szigorú korlátozása szakterületeket és intézményeket tehet működésképtelenné. Ezen felül az az adminisztratív feladattömeg, amely több ezer orvos másodállásának engedélyeztetésével jár, nem hajtható végre a hatályba lépésig rendelkezésre álló idő alatt. Így számos szakrendelő, kórházi osztály orvos nélkül marad.
Fotó: Balogh Zoltán / MTI
Felhívják a figyelmet továbbá arra is: nagy a veszélye annak, hogy az orvosi léttől idegen korlátozások, a két évre elrendelhető kirendelés, és feltétel nélküli áthelyezés lehetősége miatt az orvosok többsége inkább a magánellátást fogja választani.
A kamara szerint a megnyugtató együttműködés nélkül csökken a járvány elleni védekezés esélye, közvetlen veszélybe kerül a lakosság ellátásának biztonsága.
Katonák nem leszünk. A magyar orvostársadalom a fő céllal, a tiszta, átlátható egészségügy kialakításával egyetért, ezért azt gondoljuk, a kialakult helyzet szakmai alapon nyugvó valódi összefogással menthető
– fogalmaz a MOK közleményében.
Micsoda? Tömeges felmondásokhoz vezethet az orvosok nagyarányú béremelése