2024. november 21., Olivér

Mindenki ügye

#koronavírus #járvány #koronavírus-mutáció

Pécsi virológusok: itthon is terjed a koronavírus gyorsabban fertőző mutációja

2021.01.17. 13:40

Már olyanoknál is kimutatták, akik nem utaztak külföldre.

A koronavírus brit mutációjáról és annak magyarországi megjelenéséről készített hasznos összefoglalót a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont Virológiai Kutatócsoportja – szúrta ki a 444.

 

Az eddiginél sokkal fertőzöbb mutáció hazai megjelenését a napokban jelentette be Müller Cecília országos tisztifőorvos, a pécsi virológusok Facebookon közzétett elemzéséből pedig az derül ki, hogy a koronavírusnak ez a változata már helyi terjedésű.

Száz kiválasztott reprezentatív mintából 5 esetben igazoltuk, minden esetben utazási előzmény nélkül. Ez helyi terjedést jelent, amely tekintettel az Anglia és Magyarország közt fennálló repülési aktivitásra és embermozgásra, cseppet sem meglepő. A variáns szeptember 20-i angliai megjelenését követő hónapban csak Magyarországról 10 ezer regisztrált utazási esemény történt

– írják a saját vizsgálataikra alapozva.  

 

A szakemberek arra jutottak, hogy a hazai mutáns vírus eredete december 14. és 17. közötti angliai fertőzésekhez vezethető vissza.

 

??Mit mesélnek a hazai SARS-CoV-2 „Angol mutánsok”? -Elemzés- Az Angliában, Dél-Afrikában és Brazíliában egymástól...

Közzétette: Virológia Pécs – 2021. január 16., szombat

A szakértők szerint ha egy jobb terjedést mutató mutáció bukkan fel, az elsődlegesen tudományos kihívás: meg kell ismerni pontosan mit és hogyan módosít a mutáció a vírus működésében. Emellett persze járványügyi kihívást is jelent, ha ugyanis egy variáns gyorsabban és több emberhez jut el, az a kórházi kezelések számát is növeli – így a pécsi szakemberek szerint a lassítás az egyetlen fegyver. 

 

Nálunk éppen javulnak a számok, túl vagyunk a második hullám csúcsán. De a pécsiek is arra figyelmeztetnek, hogy minden valószínűség szerint jelentős részben a koronavírus új mutációjához köthető a Nyugat-Európában jelenleg tapasztalható harmadik járványhullám is. 

 

Kitértek arra is, hogy a jelenlegi ismereteik szerint ez a variáns részben képes a vakcinák "kikerülésére". Ez a gyakorlatban azt jelentheti, hogy a védőoltások hatékonysága a tünetes megbetegedés tekintetében az ismert 94-95 százalékról valamelyest csökkenhet. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy hatástalan a vakcina, a kórházba kerüléstől és súlyos betegségtől minden bizonnyal megvéd majd így is. Ráadásul a vakcinagyártók folyamatosan fejlesztik a vakcinakomponenst, hozzáigazítva az újabb, működésében jelentős eltérést mutató vírusvariánsokhoz.

 

(Indexkép: unsplash.com)

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló