2024. november 24., Emma

Mindenki ügye

Magyartanárok Egyesülete: gyerekellenes és mérgezi a közgondolkodást az új Nemzeti alaptanterv

2019.11.30. 00:00

Hatalmas mennyiségű tananyag mellett nem fejleszti a diákok szövegértését, kreativitását és a kultúra iránti fogékonyságukat.

 

„Ez a Nemzeti alaptanterv (NAT) a magyar nyelv és irodalom tantárgy tekintetében nem nemzeti és nem alaptanterv”

- vélekedik az Emberi Erőforrások Minisztériuma által péntek este közzétett módosított Nemzeti alaptanterv (NAT) tervezetéről a Magyartanárok Egyesülete.

 

Közleményükben az írják, hogy ekkora mennyiségű tananyag az adott korosztály legalább kétharmada számára nem elsajátítható, őket a nemzetből mintegy kirekeszti.

 

„Nem alaptanterv, mert a tanítást teljes részletességgel s nem csupán alapjaiban szabályozza. Komoly óraszám-csökkentés mellett jelentős tananyagbővítést hajt végre. Annyira nem ad módot a képességfejlesztésre, a diákok egyéni fejlődésére, a módszerek és gondolatok sokféleségére, hogy egyáltalán nem szolgálja a diákok érdekeit, nem teszi őket jó szövegértőkké, árnyalt és pontos szövegek alkotóivá, művelt, a humán kultúra iránt elkötelezett felnőttekké. Nem szolgálja sem személyiségfejlődésüket, sem tanulás- vagy munkakultúrájukat, sem boldogulásukat a munka világában. Ezért mélyen gyerekellenes.”

 

 

A Magyartanárok Egyesülete szerint a NAT az irodalom folyamatát is az 1970-es években lezárja, a kortárs irodalom eltűnt.

„A tárgyalt szerzők és művek listájának bővülése nem alapul komoly tudományos kutatásokra, nincs tudományos fedezete, hanem olyan kultúrharcos szemléletet tükröz, amely egy ideológiai üzenet kedvéért szétszakítja a nemzetet. Ezért nem tekinthető alaptantervnek, nemzetinek meg végképp nem, mert szemben áll azzal a gondolattal, hogy a nemzet egészének alaptanterve legyen.” – írják az alaptantervről, melybe az egyetlen magyar Nobel-díjas, Kertész Imre nem került be, de Wass Albert, Nyírő József és Herczeg Ferenc igen.

 

Az állásfoglalást azzal zárják, hogy a most nyilvánosságra került kormányrendelet "olyan súlyosan veszélyezteti a nemzet egységét, a nemzeti kultúrát, a diákok fejlődését, a tanári munka szakmaiságát, annyira mérgezi a közgondolkodást, hogy azonnal vissza kell vonni".

 

 

A Civil Közoktatási Platform szerint az egész NAT-tal problémák vannak, nem csak a magyar nyelv és irodalom tantárggyal:

 

- Nem volt szakmai egyeztetés, a dokumentum „illegalitásban” készült.

 

- Ez a NAT nem nemzeti, mert kirekeszti a tanulók kétharmadát: nem vonatkozik a szakképző iskolákra és csak részben alkalmazható a technikumokra.

 

- Ez a NAT nem alaptanterv, mert a részletesen előírt tananyag kitölti, sőt túlhaladja a rendelkezésre álló időkeretet.

 

- A tanulók túlterheltségét nem csökkenti, a heti óraszám összességében alig lett kevesebb, a tananyagtartalom egyes területeken számottevően növekedett is.

 

- A merev szabályozás, a részletező előírás lehetetlenné teszi a helyi igényekhez, a tanulók közötti különbségekhez történő alkalmazkodást, akadályozza az esélyegyenlőtlenségek kezelését; továbbra is kötelezőek és nem választhatóak a kerettantervek.

 

- A frázispuffogtató magyarkodás nem segíti a hazafiságot; a szövegben megjelenik az alattvalóvá nevelés szándéka.

 

A bevezetőben esetlegesen megjelenő pedagógiailag korszerűnek vehető elveknek és céloknak a részletek gyakran ellentmondanak.

 

- A bevezetésre képtelenül kevés a hátralévő idő: lehetetlen a tankönyvrendelésig, ill. a tanév kezdetéig tankönyveket írni és kiadni, a pedagógusokat felkészíteni, helyi tanterveket kidolgozni.

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló