Motoros tragédia Sirok és Egerbakta között: háromgyerekes apa vesztette életét – Megrázó VIDEÓ a helyszínről
A járvány elleni védekezés új szakaszába léptünk; fokozatosan indulnak újra az egészségügyi ellátások – közölte Müller Cecília az Operatív Törzs hétfői online sajtótájékoztatóján.
Az országos tisztifőorvos hangsúlyozta: a járvány folytatódik, ami fokozott óvatosságot, szoros adatkövetést követel, ezért változott a járvánnyal kapcsolatos információk közlése a koronavirus.gov.hu oldalon: az összes fertőzött számán túl közlik az aktív esetek és a gyógyultak számát területi bontásban is.
Aktív esetek azok, akik "ma pozitívnak, betegnek, kezeltnek minősültek", számukba nem számítanak bele a gyógyult és elhunyt betegek. Gyógyultnak minősülnek, akik kórházból távoznak negatív laboratóriumi eredménnyel, és legalább három napja semmilyen tünetük nincs. Gyógyultnak tekintik továbbá azokat, akik 14 napos házi karantén alatt a betegségnek semmilyen tünetét nem mutatták.
Az elhunytak közé sorolnak mindenkit, akinek pozitív lett a vírustesztje és bármilyen korábban meglévő betegségben elhunyt – mondta az országos tisztifőorvos.
Müller Cecília szerint a helyzet kiegyensúlyozottá vált, nagyjából egy hete nem emelkedik jelentősen a naponta regisztrált új fertőzöttek, illetve elhunytak száma.
Újraindul a magyar egészségügy
A tisztifőorvos kiemelte azt is, hogy fokozatosan indulnak újra az egészségügyi ellátások, most még nem áll vissza a járvány előtti helyzet. Háziorvoshoz telefonon kell bejelentkezni, járóbeteg-szakrendelőbe is csak előzetes bejelentkezéssel lehet menni, és egy óra alatt maximum 4 beteget lehet ellátni – ismertette.
Azt kérte, hogy a személyes találkozást nem igénylő ellátást továbbra is telefonon vagy elektronikusan vegyék igénybe a betegek, példaként említette az igazolások, szakorvosi javaslatok, egyéb dokumentumok kérését.
Hozzátette: a változások elsősorban a háziorvosi, a házi gyermekorvosi, a védőnői és fogászati alapellátást, a járóbeteg-szakellátást – beleértve a diagnosztikai és a fogászati szakellátást –, az egynapos ellátásokat, a rehabilitációt és a transzplantációs beavatkozásokat, illetve a nem központilag finanszírozott magánellátásokat érintik.
Fotó: Vajda János / MTI
Müller Cecília kérdésre elmondta: 30 idősotthonban van jelen a koronavírus, a Kamaraerdei úti idősek otthonában 33 gondozott és 9 dolgozó fertőződött meg. Az összes szociális ellátó intézményben 79 ember halt meg koronavírus-fertőzés miatt. Szintén újságírói kérdésre ismertette: a kórházakban, szociális intézményekben továbbra is érvényben marad a látogatási tilalom.
A higiéniára és a távolságtartásra továbbra is figyelni kell
Kiss Róbert rendőr alezredes, Operatív Törzs ügyeleti központjának munkatársa kérdésre válaszolva elmondta: az üzletek korlátozott nyitvatartására vonatkozó szabályok nem vonatkoznak a szolgáltatásokra, például a fodrászokra, kozmetikusokra, de azt kérik a szolgáltatás nyújtóitól és igénybe vevőitől, hogy fokozottan tartsák be a higiéniai szabályokat.
Kiss Róbert ugyancsak kérdésre válaszolva elmondta, hogy a védelmi intézkedésekről szóló kormányrendelet szerint mindenki köteles az üzletben, tömegközlekedési eszközön szájat és orrot eltakaró sálat, kendőt vagy orvosi maszkot viselni, vagyis a futároknak, taxisoknak nem kötelező, de ajánlott a maszkviselés.
A vendéglátóhelyeken betartandó védőtávolságról az alezredes elmondta, a kormányrendelet általános védelmi intézkedésként írja elő a másfél méteres védőtávolságot két ember között. A vendéglátó helyeken a védőtávolságot asztaltársaságonként kell betartani, a szükséges feltételekről pedig az üzemeltetőnek kell gondoskodnia.
Közölte azt is, hogy a hosszú hétvégén 4.677 esetben intézkedtek a rendőrök a kijárási korlátozások szabályainak megszegése miatt: 2.292 esetben figyelmeztetéssel éltek, 1.319 esetben helyszíni bírságot szabtak ki, és 1.066 esetben feljelentést tettek. Így a kijárási korlátozás szabályainak megszegése miatt a rendőrök már 45 ezerszer intézkedtek.
Vasárnap 559 hatósági házi karantént rendeltek el, ezzel az érvényben lévők száma 10.459 lett. 33 esetben tapasztalták a hatósági házi karantén szabályainak megsértését, így már 1.474 alkalommal intézkedtek a hatósági házi karantén szabályainak megszegése miatt.
Elmondta azt is, hogy 315-re nőtt a járványüggyel kapcsolatban elrendelt büntetőeljárások száma, ebből 83 rémhírterjesztés, 26 közveszéllyel fenyegetés, 96 csalás, 18 járványügyi szabályszegés miatt indult, és 62 gyanúsítottat hallgattak ki a büntetőeljárásokban.
A határforgalomban a belépő teherforgalomban Tompánál kétórás, Röszkén egyórás várakozásra kell készülni, a kilépő teherforgalomban pedig Kőszegnél és Csanádpalotánál egy-egy órás a várakozás. A kilépő személyforgalomban Kőszegnél van egyórás várakozás.
Hétfőtől újraindulhat az egészségügyi ellátások jelentős része