2024. november 23., Kelemen Klementína

Mindenki ügye

Operatív Törzs: Tízezernél is többen vannak házi karanténban Magyarországon

EÜ/MTI 2019.11.30. 00:00

Az országos tisztifőorvos szerint az egész ország területén egyértelműen növekszik a fertőzöttek száma.

 

Lakatos Tibor ezredes a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős Operatív Törzs ügyeleti központjának vezetője a csütörtöki online sajtótájékoztatóján közölte: a kijárási korlátozások ellenőrzése során a rendőrség 187 esetben figyelmeztetést alkalmazott, több mint 70 esetben helyszíni bírságot szabtak ki, 162 esetben pedig feljelentést tettek a rendőrök.


Mint mondta, a rendőrség a polgárok együttműködésére számít, ezért volt sok a figyelmeztetés, azonban a kijárási korlátozást visszatérően megszegőkkel szemben helyszíni bírságot szabnak ki vagy feljelentést tesznek. Kiemelte: sokszor előfordul, hogy fiatalok gyülekeznek közterületeken. Ezeket a közterületi tartózkodásokat azonban minimálisra kellene csökkenteni – hangsúlyozta Lakatos Tibor.

A kórházparancsnokokra vonatkozó kérdésre elmondta: komoly hiányosságokat, amelyek veszélyeztetnék az egészségügyi ellátást, nem jelentett egy kórházparancsnok sem az operatív törzsnek.

 

A védőeszközök hazai gyártásával kapcsolatos kérdésre válaszolva elmondta, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága jelenleg is gyárt szájmaszkokat. Hamarosan új gépsorokat állítanak be, ezzel pedig a jelenlegi kapacitás többszörösét tudják majd gyártani. Közölte azt is, hogy a büntetés-végrehajtási intézetekben eddig nem történt fertőzés és minden óvintézkedést megtesznek, hogy ne is forduljon elő.


Az ezredes elmondta azt is, hogy eddig összesen 10 668 hatósági házi karantént rendeltek el, ezeket több mint 78 ezer esetben ellenőrizték, 418 esetben szabálytalanságot állapítottak meg, 36 esetben figyelmeztetést alkalmaztak, 211 esetben helyszíni bírságot szabtak ki, 341 esetben pedig feljelentést tettek.

 

Az üzletek nyitvatartásával kapcsolatos szabályok betartását továbbra is ellenőrzik, eddig 39 figyelmeztetést alkalmaztak, 25 helyszíni bírságot szabtak ki és 61 feljelentést tettek.

 

Kérdésre hangsúlyozta, sokszor világpiaci drágulás áll a védőeszközök gyógyszertári áremelkedése mögött, piacfelügyeleti eszközökkel ugyanakkor folyamatosan fellépnek az indokolatlan drágításokkal szemben.

 

Elmondta azt is, eddig 32 büntetőeljárás indult rémhírterjesztés miatt, 22 eljárás közveszéllyel fenyegetés miatt és 29 csalás miatt. Sokan megpróbálnak visszaélni a helyzettel – jegyezte meg.

 

Lakatos Tibor és Müller Cecília (Fotó: Bruzák Noémi / MTI) 

 

A határhelyzetről szólva Lakatos Tibor elmondta, Röszkénél a belépő teherforgalomban, Csanádpalotánál pedig a be- és kilépő személy- és teherforgalomban van várakozás, de ez nem haladja meg a szokásos időt. Szólt arról is, hogy Szlovénia felé is megnyílt az ingázók közlekedésének lehetősége.

 

Müller Cecília országos tisztifőorvos arról beszélt a sajtótájékoztatón, hogy az egész ország területén egyértelműen növekszik a fertőzöttek száma. Kitért az aktuális adatokra: 585-re emelkedett a regisztrált fertőzöttek száma Magyarországon, egy ember meghalt. Az elhunyt szív- és érrendszeri, valamint anyagcsere-betegségben szenvedett. Vele 21-re emelkedett az elhunytak száma. Hangsúlyozta azt is, hogy a gyógyultak száma is növekszik, ők jelenleg 42-en vannak.

 

Kérdésre válaszolva a tisztifőorvos elmondta, hogy a krónikus betegek folyamatban lévő terápiájáról minden esetben a kezelőorvos dönt. Jelezte, az intézmények megkapták az egészségügyi szakmai kollégium tagozatainak állásfoglalását 62 szakmára vonatkozóan, és ez alapján az orvos dönt a kezelésekről, a folytatásukról. A kórházaknak kiadták a koronavírus-kézikönyvet, amely többek között a kezelésre vonatkozóan is ad információt az orvosoknak.

 

Szintén kérdésre válaszolva Müller Cecília beszélt arról is, hogy az egyes emberek genetikai állománya befolyásolja, ki mennyire sérülékeny a vírussal szemben, azonban megjegyezte: "ez még egy nyitott kérdés, sok vizsgálat zajlik ezen a területen is". Ezekből a vizsgálatokból fognak a szakemberek információhoz jutni arra vonatkozóan, hogy egy fertőződést követően kialakul-e védettség és az milyen tartós lesz – tette hozzá.

 

Arra a kérdésre, hogy hányszor kell tesztelni valakit ahhoz, hogy biztos eredmény szülessen, Müller Cecília elmondta: a vírus jelenlétét kimutató laborvizsgálatból kettőt végeznek. Hozzátette: akkor tekinthető valaki gyógyultnak, ha a klinikai tünetek elmúltak és háromszor egymás után negatív lett a laboratóriumi lelete.
A szakember kitért arra is, hogy asztma és az allergia is olyan krónikus megbetegedés, amely többletkockázatot rejt magában ebben az időszakban.

 

Müller Cecília beszélt arról is, hogy ha valakit a házi karanténban ér baleset, súlyos esetben mentőt kell hívni hozzá, amely kórházba viszi őt. Ha enyhébb a gond, akkor a háziorvost kell felhívni. Kérdésre reagálva kitért arra is, hogy a jelenlegi ismeretek szerint a szúnyogok és egyéb rovarok nem terjesztik a koronavírust.

 

Koronavírus - Védőfelszerelések és azokat gyártó eszközök is érkeznek a napokban Magyarországra

 

(Indexkép: Varga György / MTI)

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló