Motoros tragédia Sirok és Egerbakta között: háromgyerekes apa vesztette életét – Megrázó VIDEÓ a helyszínről
A koronavírus megjelenése óta sokszor keresték a Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezetet (TASZ) azzal, hogy a munkáltatók semmilyen védőfelszerelést nem biztosítanak a munkavállalóik, illetve a közmunkában dolgozók számára, semmilyen intézkedést nem tesznek az egészségük megóvása érdekében. A szervezetnél ezért mintaleveleket készítettek, amivel fel lehet hívni a munkáltató figyelmét kötelessége betartására.
A közfoglalkoztatott emberek esetében különös problémát jelent, hogy miközben a megbetegedések száma rohamosan növekszik, ők továbbra is ugyanolyan feltételek között járnak dolgozni, mint a vírus előtt. Sokszor 20-30 fő is együtt dolgozik, közel egymáshoz, anélkül, hogy maszkot, kesztyűt, kézfertőtlenítőt biztosítanának számukra – olvasható a TASZ közelményében.
A törvény alapján a munkáltató kötelessége az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés megteremtése – a járványtól függetlenül is. Járványveszély esetén a munkáltatónak erre különös tekintettel kell lennie. A munka jellegétől és a munkavégzés körülményeitől függően a munkáltató jogosult dönteni arról, hogyan tesz eleget a biztonságos munkavégzés követelményeinek és milyen intézkedéseket hoz. Ezen belül azonban köteles megtenni a megfelelő védő intézkedéseket, tájékoztatni a munkavállalókat, valamint biztosítani a szükséges védőfelszereléseket – mégpedig díjmentesen, ezek terhét nem háríthatja át a munkavállalókra.
Azok számára, akik azzal a problémával kerülnek szembe, hogy munkáltatójuk nem biztosítja a járványveszélyre tekintettel a munkavégzéshez elengedhetetlen védőfelszereléseket, a Társaság a Szabadságjogokért mintaleveleket készített, amiket a honlapjukról lehet letölteni. A mintalevél felhívja a munkáltatót a kötelességének a betartására és a biztonságos munkavégzés körülményeinek megteremtésére.
A szervezetnél hozzáteszik, hogy ha a munkáltató nem válaszol, vagy nem tesz eleget a kötelezettségének, az illetékes megyei kormányhivatal Foglalkoztatási, Munkaügyi és Munkavédelmi Főosztályához lehet fordulni és kérni, hogy járjon el a munkáltatóval szemben.
(Via ugytudjuk.hu)