Motoros tragédia Sirok és Egerbakta között: háromgyerekes apa vesztette életét – Megrázó VIDEÓ a helyszínről
Több ezer olyan lélegeztető áll valahol becsomagolva Magyarországon, amit idén vásárolt a magyar kormány, és soha nem fogja használni azokat. Legfeljebb akkor lesz ezekre szükség, ha ősszel újabb, a tavaszinál 250-szer erősebb hulláma jön a koronavírusnak. A felhalmozott több mint húszezer lélegeztetőgép használatára pedig egyébként sincs elég kiképzett szakember és megfelelő infrastruktúra.
– szerepel a 444.hu szerda reggel közölt, roppant részletes tényfeltáró cikkében.
A Külügyminisztérium monumentális lélegeztetőgép-beszerzéséről szóló írás meghökkentő és súlyos információkat tartalmaz, többek között azt, hogy kitől és mennyiért vásároltak 16 ezer lélegeztetőgépet 300 milliárd forintért.
A legtöbb lélegeztetőt, pontosan 6258 darabot egy maláj cégtől vette Magyarország 170 milliárd forintért.
Ennyi elég is lett volna a szükségesnek vélt kapacitás kiépítésére. De hiába fizettünk 178 milliárd forintot ezekért az eszközökért, a külügy nem állt le a vásárlásokkal, és több más forrásból vett további 10 ezer új gépet. Miközben az állami kórházellátó is vásárolt majdnem 2500 darabot
– olvasható a cikkben, amely kiemeli: a pluszkiadás nem pár milliárd, hanem alsó hangon is száz milliárd forint, amit lehetett volna az egészségügy további felkészítésére fordítani.
Ezzel a bevásárlással jelenleg mintegy 20 ezer lélegeztetőgép van Magyarországon, noha a szakemberek állítják, állították, hogy legfeljebb egy 7500-8000-es kapacitásra lehet szükség. Egyébként a Kossuth Rádióban maga Orbán Viktor is ezt nyilatkozta korábban.
Orbán Viktor és Palkovics László innovációs és technológiai miniszter egy Kínából érkezett repülõgép fedélzetén, amely maszkokat, koronavírus-tesztet és 86 lélegeztetőgépet hozott. (Fotó: Kovács Tamás / MTI)
A cikkben részletesen szerepelnek azon cégek nevei és rendelésszámai, amelyektől Szijjártó Péterék vásároltak lélegeztetőt. Általánosságban érdemes hangsúlyozni, hogy nemcsak a darabszám lett túlrendelve, de a gépek árai is többszörösen mozognak az ilyen készülékek piaci ára felett – mindezt úgy, hogy jó részükre aligha lesz szükség. Valamint az sem elhanyagolható tényező, hogy a lélegeztetők nagyrésze azután érkezett meg, amikor már túl voltunk a járvány első csúcsán.
A Külügyminisztérium a túlrendelést azzal indokolta, hogy biztosak akartak lenni abban, hogy meg is érkeznek a megrendelt eszközök. Valóban volt olyan cég, amelyik nem tudta teljesíteni a vállalását, de messze nem akkora arányban, mint amennyire túlrendelte magát a minisztérium.
(Via ugytudjuk.hu)
Hat és félezer dolgozó hagyta el a magyar egészségügyet másfél év alatt
(Indexfotó: pixabay.com – Képünk illusztráció)