Motoros tragédia Sirok és Egerbakta között: háromgyerekes apa vesztette életét – Megrázó VIDEÓ a helyszínről
A magyar labdarúgó-válogatott tagjai éppen a nagy, Izland elleni megmérettetés előtt állnak, nem volt válogatott meccs az amerikai választások véghajrájában, napján és az utána következő első reakciók idején sem. Így aztán a labdarúgást töviről hegyire ismerő szakértőkből hirtelen az Amerikai Egyesület Államok választási szakértőjévé vedlett át sok-sok magyar. Nincs ezzel gond, hiszen az kimondottan jót tesz, ha az egyébként leginkább csak a hazai belpolitikába burkolódzó, a közéleti témák iránt fogékony polgárok azt is látják, mi folyik a világ nem Orbán Viktor által uralt szegleteiben.
Az amerikai elnökválasztást figyelők egy jelentős része azonban – nyelvtudás, idő, szorgalom, rátermettség stb. hiányában – a kormányközeli propagandasajtóból értesül az eseményekről. Abból a propagandasajtóból, amely finoman szólva sem a hiteles tájékoztatásra tette fel az esküt, sokkal inkább a Fidesz által vezérelt érdekek bármi áron történő kiszolgálására, egyszerűbben fogalmazva: az Origo, Lokál, 888, Pesti Srácok és helyi mutációi – Egerben egyebek közt az Eger Hírek – nem különb sokszor egy egyszerű agymosodánál.
Ezek lennének azok a nagy leleplezések?
A magukat olykor konzervatívnak is nevező sajtótermékek természetesen forráskritika nélkül közlik azokat a ferdítéseket is, amelyeket Trump és stábja próbál elhitetni az amerikaiak és a világ egy részével. De ezen felül a magyar propagandasajtó olykor odáig is merészkedik, hogy saját maguk gyártanak álhíreket azért, hogy igazolják: Trump egy demokrata összeesküvés, egy megszervezett csalássorozat áldozata.
Ezen sajtótermékek a trumpi narratíva nyomán csalást kiáltanak, vagy legalábbis erősen utalnak arra, hogy elsimliskedték valakik az amerikai elnökválasztást azért, nehogy az eddigi elnök legyen a befutó. Ezt sokszor azokkal a hírekkel próbálják meg igazolni, amelyeket a leköszönni kényszerülő elnök csapata generál. Ezek között hangsúlyosan szerepelnek Trumpék jogi lépései, amelyek felülvizsgálatot jelenthet(né)nek több államban. A Vox összegyűjtötte az eddig ismert, Trumpék által perdöntőnek vélt eljárásokat:
– a republikánusok Pensylvaniaban azt kifogásolják, hogy szerintük 93 szavazólapon javításokat lehet felfedezni – 43 ezer szavazatnál is több itt Joe Biden előnye;
– Georgia államban azért fordultak Trumpék bírósághoz, mert szerintük hiányzik 53 szavazat az összesítésből;
– Nevadában állítólag 3 ezer voks az államon kívülről érkezett. (Itt ugye nem csupán Bidenre, hanem Trumpra is mehettek ezen szavazatok közül, ha egyáltalán van igazság a feltételezésben) – itt jelenleg nagyjából 34 ezres előnye van Bidennek;
– a legnagyobb visszhangot kiváltó ügy Pensylvania állam levélszavazatait érinti. Itt még hónapokkal ezelőtt elfogadtak egy jogszabály-módosítást, miszerint a járványra való tekintettel megengedik majd, hogy a választás napjáig feladott, november 3-a után (de még november 6-a előtt) beérkező szavazatokat is figyelembe vegyék az összesítésnél. Ez Trumpéknak utólag sem tetszik, ezért megtámadták a módosítást. A bökkenő csak annyi, hogy ezeket a későn érkező szavazatokat elkülönítették, egyelőre nincsenek benne a hivatalos statisztikában, Joe Biden ezek nélkül is több mint 43 ezer vokssal vezet.
De legalább lehet harcolni az újabb semmi ellen
Hogy mégis mire jók a fenti kezdeményezések? Trumpéknak arra, hogy a híveikben aláássák a tiszta választásba vetett hitüket, zavargásokat szítsanak az Amerikai Egyesült Államokban, és olyan narratívákat gyártsanak, amelyekbe a fentiek még sokáig beilleszthetők. Magyarországon pedig a propagandasajtó célja az lehet, hogy elhitesse, nem gond, hogy Orbánnak nem volt b-terve, hiszen az általa istenített Trump nem a saját idiótasága, hanem csak a körülmények, na meg Soros, a liberálisok és még ki tudja minek az áldozata.
Az már egy más kérdés, hogy kimondottan vicces olvasni a Fidesz-sajtó felháborodását a kreált választási visszaélések miatt egy olyan országban, ahol az aktuális hatalom önkényesen rajzolja át a választókerületek térképeit, alakít ki olyan rendszert, amely a győztest még nagyobb győztessé teszi, és ahol a határon túl élők levélben szavazhatnak. Mi ez, ha nem kettős mérce és olykor már az idiotizmus és a hitté korcsosult pártszimpátia diadala?
Mástól lett tele a Fidesz gatyája idén novemberben, nem Trump bukásától