Motoros tragédia Sirok és Egerbakta között: háromgyerekes apa vesztette életét – Megrázó VIDEÓ a helyszínről
Péntek éjfélkor, a szokásos időpontban ismét nyilvánosságra hozták a Parlament honlapján az országgyűlési képviselők vagyonnyilatkozatait, amelyekben a tavalyi év során részben vagy egészben a tulajdonukban lévő ingatlanokról, nagy értékű ingóságokról (autó, motor, hajó, ékszer, porcelán stb.), értékpapírokról, megtakarításokról, adósságokról, cégtulajdonaikról, valamint a képviselői illetmény mellett szerzett jövedelmükről és bizonyos értékhatár feletti ajándékaikról kellett beszámolniuk. Ezen, illetve a megelőző napon lesznek nyilvánosak a miniszterek, az államtitkárok, a köztársasági elnök, a legfőbb ügyész és más állami tisztségviselők bevallásai is.
Az új Országgyűlés, majd a kormány tavaly májusi megalakulása után júniusban a képviselőknek és a tisztségviselőknek már le kellett adniuk egy vagyonnyilatkozatot, így az idei bevallásokkal összehasonlítva lehet nyomon követni, mennyit gazdagodtak vagy szegényedtek nagyjából fél év alatt. Hozzátennénk, hogy a vagyonnyilatkozat önbevalláson alapul, és a tartalmát egyetlen állami hatóság sem ellenőrzi, kizárólag akkor, ha az Országgyűlés (jelenleg fideszes többségű) mentelmi bizottsága vizsgálatot kezdeményez.
Továbbá ez a bizottság függesztheti fel az adott képviselő mentelmi jogát, hogy a rendőrség vagy az ügyészség nyomozást folytasson ellene. Például adócsalás vagy sikkasztás gyanújával, ha a bevallásban rögzített vagyon és jövedelem gyaníthatóan nem egyezik a ténylegessel. Ezt történt az MSZP-s Simon Gábor esetében 2014-ben, aki ellen jelenleg is büntetőper zajlik. Tavaly óta pedig a fideszes Simonka György ellen nyomoznak csalás és hivatali visszaélés gyanújával.
Lássuk először az ország legfőbb vezetőinek vagyonnyilatkozatait!
A 168 Óra cikke szerint fél év alatt 945 ezer forintról 1 millió 395 ezer forintra sikerült növelnie a megtakarítását Orbán Viktornak – derül ki a miniszterelnök január 31-én éjfélkor nyilvánosságra hozott vagyonnyilatkozatából, amelyben nincs nyoma annak a magánrepülőgépes útnak, amelyet Garancsi István milliárdos üzletembertől kapott ajándékba.
Mivel a Fidesz elnöki tisztségéért járó pénzt Orbán nem veszi fel, hivatalosan a törvény szerint a miniszterelnöki és az országgyűlési képviselői fizetéséből él. Autója vagy más ingó vagyona papíron nincs, ahogyan gazdasági érdekeltsége sem, de ugyanúgy, ahogyan tavaly, egy budapesti és egy felcsúti ingatlana van. Felerészt az övé egy 2002-ben vett társasház a főváros XII. kerületében, és egyedüli tulajdonosa egy 2013-ban vásárolt felcsúti háznak. Sikerült viszont tovább törlesztenie azt a 20 millió forintos lakáshitelt, amelyet még 2002-ben vette fel, a feleségével, Lévai Anikóval.
Változatos képet mutatnak az Orbán-kormány minisztereinek bevallásai, amelyekről bővebben itt olvashat. Rogán Antal, a Miniszterelnök Kabinetiroda vezetője látványosan gyarapította a vagyonát, amíg ugyanis fél évvel ezelőtti vagyonnyilatkozatában még csak 3,87 millió forintja volt takarékbetétben, a most közzétett vagyonnyilatkozata szerint viszont már 39,37 milliója van. Ehhez már tényleg kell egy Louis Vuitton táska, főleg, hogy a tárcavezető a 18,2 milliós tartozásából egy árva forintot sem törlesztett. A 35 milliós megtakarítás forrása valószínűleg találmány-hasznosítási jogból származik, Rogán Antal ugyanis feltaláló, szabadalma van, amelyért 42,645 milliót kapott a MobilSign Kft.-től.
Gulyás Gergelynek, aki tavaly óta már a Miniszterelnökséget vezető miniszter, nagyon bejött a miniszteri fizetés, fél év alatt ugyanis 1,2 millió forintról 5 millióra hízott a bankszámlája.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszternek fél év alatt 2,5 millió forintot sikerült megtakarítania, 5,5 millió után most 8,1 millió forint van a bankszámláján. Értékpapírban 1,6 millió után 1,88 millió, biztosítási eszközalapokban 678 ezer után 734 ezer forintja van, de évek óta tartozik a szüleinek 30 millió forinttal.
Pintér Sándor belügyminiszter pedig továbbra is a kormány leggazdagabb tagja: 23 ingatlana és egy 1995-ben vásárolt, legendás Wartburgja is van. A cégei 2013-as eladásáért járó 500 millió forintot még mindig nem fizették ki neki, ezen kívül pedig még tartoznak neki 605 millió forinttal.
(Fotók: MTI)