Motoros tragédia Sirok és Egerbakta között: háromgyerekes apa vesztette életét – Megrázó VIDEÓ a helyszínről
Beadta a kormány a javaslatot, amellyel hatályát veszti a külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról szóló törvény, írja a HVG.
Az EU Bírósága még tabaly nyáron mondta ki, hogy a civiltörvény nem egyeztethető össze az EU-s joggal. A bíróság szerint a kormány hátrányosan megkülönböztető és indokolatlan korlátozásokat vezetett be azzal, hogy nyilvántartásbavételi, bejelentési és közzétételi kötelezettségeket írt elő a bizonyos összeghatárt meghaladó mértékű külföldi támogatásban közvetlenül vagy közvetve részesülő civil szervezeteknek
A HVG kiemeli, hogy a magyar döntéshozók nem siettek, csak most adták be azt a törvényjavaslatot, amellyel a hatályát veszti a külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról szóló törvény.
Az új törvényjavaslatban viszont szerepel egy új szabály is, minden olyan egyesületről és alapítványról, amelynek a mérlegfőösszege eléri az adott évben a 20 millió forintot, a továbbiakban az Állami Számvevőszék készít vizsgálatot, évente. Az új szabályozás alól kivételt képeznek a vallási közösségek és a nemzetiségi szervezetek.
Firssítés: napközben több civil szervezet közös közleményt adott ki, amelyben arról írnak, hogy szerintük a kormány csak trükközik.
Bár a civilellenes törvény visszavonását örömteli hírnek tartják, de hangsúlyozzák: nem lehet elfelejteni, hogy a kormány az elmúlt években tovább folytatta a civilek lejáratására és hiteltelenítésére irányuló kampányát, és most is számos eszközzel hátráltatja a független civil szervezetek működését. Szerintük a visszavont civilellenes törvény helyébe léptetni tervezett, tegnap éjjel beterjesztett friss törvényjavaslat egyes pontjai is okot adnak az aggodalomra.
Mint írják:
a törvényjavaslat szerint az Állami Számvevőszék (ÁSZ) ezentúl évente vizsgálná a húszmillió forint mérlegfőösszeget elérő körülbelül négyezer egyesületet és alapítványt. A javaslat szerint azonban a vallási és nemzetiségi szervezetek mellett a sportegyesületek is mentességet élveznének ez alól, annak ellenére, hogy egy részük az állami adóbevételek terhére jut kiugró mennyiségű közpénzhez. Ráadásul az ÁSZ alapvető rendeltetése a közpénzek és a nemzeti vagyon kezelésének az ellenőrzése. Félő, hogy a Számvevőszék közpénzzel nem gazdálkodó civilekkel szembeni mozgósítása nem más, mint egy újabb lehetséges eszköz a civilek lejáratására és megbélyegzésére.
Arra kérik a kormányt, hogy a törvényjavaslat elfogadása előtt folytasson érdemi konzultációt az érintett felekkel, így a magyar civil szervezetek képviselőivel.
Via ugytudjuk.hu
(Indexfotó: Balogh Zoltán / MTI)