Motoros tragédia Sirok és Egerbakta között: háromgyerekes apa vesztette életét – Megrázó VIDEÓ a helyszínről
Nyílt vizek jégfelületén bármikor megtörténhet a baj, ezért a tűzoltók évente gyakorlaton elevenítik fel a jégről mentés szakszerű és gyors mozzanatait. Napjainkban az enyhülő időjárás miatt még nagyobb a veszély, a befagyott vízfelületeken a jégtakaró napról napra vékonyabb lesz - írja honlapján a Heves Megyei katasztrófavédelmi igazgatóság.
Szerdán a gyöngyösi és hatvani hivatásos tűzoltók Sástón, pénteken az egri hivatásos tűzoltók közösen az Agria Speciális Mentő és Tűzoltó Csoport tagjaival, Egerszalók határában hajtottak végre jégről mentési gyakorlatot. A felkészítést egy elméleti oktatás előzte meg, ahol átismételték, hogy melyek azok a felszerelések, amiket a mentés során alkalmazhatnak, továbbá az elmúlt évek tapasztalatit is feldolgozták. A gyakorlat feltételezése szerint egy ember -a tiltás ellenére- a vékony jégen tartózkodott, mely beszakadt alatta, emberünk pedig a befagyott tó jeges vizébe esett.
A bajbajutottat egy nyolcvanöt kilogrammos bábú helyettesítette, a beavatkozó állomány a rendszeresített védőeszközeiket, felszereléseiket használva többfajta módszerrel mentette ki a jégről. A tűzoltóknak sem veszélytelen ez a művelet, mentőkötelekkel, hordágyakkal és dugólétrákkal, valamint egyéb speciális eszközökkel kúszva a jégen érkeznek a bajba jutott mentésére. A biztonság érdekében minden esetben kötélbiztosítással kell beavatkozniuk, kiemelten fontos, hogy a segítőből ne váljon mentendő személy.
A mentést követően a beavatkozó állomány katasztrófavédelmi kárhelyszíni elsősegélynyújtó instruktora bemutatót tartott arról, hogyan kell ellátni egy jeges vízből kimentett embert a mentők kiérkezéséig.
A Katasztrófavédelmi Igazgatóság felhívja a figyelmet, hogy a korcsolyázásra, téli sportolásra szánt területet minden esetben az adott tó üzemeltetője jelöli ki. Amennyiben ilyen terület nincs, úgy tilos és életveszélyes a fagyásnak indult vízfelületen tartózkodni.
A következőket kérik mindenkitől:
- Csak akkor menjünk jégre, ha az kellő szilárdságú, nem olvadt és nem mozog;
- Csak a kijelölt helyet használjuk;
- Lehetőleg testhez simuló, kis nedvszívó, réteges öltözékben tegyük azt;
- Ne egyedül tartózkodjunk ott, mert így könnyebb egymásra figyelni és baj esetén segítséget kérni a 112-es segélyhívó számon.
A gyakorlatokról az alábbi videót és fotókat tették közzé:
#GALLERY_29#