Motoros tragédia Sirok és Egerbakta között: háromgyerekes apa vesztette életét – Megrázó VIDEÓ a helyszínről
2016 óta évről évre több lakás épül Magyarországon, a növekedési ütem ugyanakkor 2018 óta lassul. 2020 I‒III. negyedévében is folytatódott a lakásépítési piac felfutása: az egy évvel korábbinál 25 százalékkal több, közel 13 ezer új lakás épült az országban – írja a HelloVidék, amely utánajárt, miként alakultak a lakásépítések megyei szinten a a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint.
Mint írják, a lakásépítések száma is érdekességet mutat, mivel a vidéki, kisebb lélekszámú és a megyei jogú városokban számottevően (48, illetve 34 százalékkal), a községekben az átlagostól valamivel elmaradóan (19 százalékkal) emelkedett, a fővárosban viszont némileg (4,1 százalékkakal) csökkent. A portál cikke szerint ezt nyilván nagyban befolyásolta az otthonteremtési támogatások megjelenése is, hiszen egyre többen igénylik a falusi csokot, a babaváróhitelt, és a lakásfelújítási támogatást is. Mindenesetre az adatokból jól látszik, hogy a megyék döntő többségében az egy évvel korábbinál több új lakás épült.
A KSH Fókuszban a megyék című, 2020. I–III. negyedéves térségi összefoglalójából kiderült, az országos bővüléshez Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar megye, Somogy és Pest megye járult hozzá leginkább. A legkevesebb lakásépítés Nógrád megyében történt, nem sokkal több volt Borsod-Abaúj-Zemplénben, de szintén elmaradt az építkezési láz Heves és Tolna megyében is. Az épített lakások átlagos alapterülete (96 m²) az előző év azonos időszakihoz képest kismértékben csökkent. A legnagyobb lakásokat Heves és Fejér megyében, a legkisebbeket Budapesten és Somogyban vették használatba.
Egyes megyékben szinte csak családi házakat építettek (Nógrádban kizárólag azokat), ezek közé tartozik Heves is: szűkebb hazánkban a felépül 85 lakás túlnyomó többségét (74-et) családi házas formában adták át. Ennek is köszönhetően átlagos alapterületük (134 m²) a megyék közül itt volt a legnagyobb, számottevően meghaladta az országos átlagot (96 m²), csaknem héttizedük épült 4 vagy annál több szobával. Tehát sokkal kevesebb építkezés történt az országos átlaghoz képest, a megépült lakások nagysága jóval meghaladta az országos átlagot.
A lakásépítési adatokból az is jól látszik, hogy túlnyomó többségében családi házak épültek, melyek számának növekedését az otthonteremtési támogatások csak tovább növelhetik - jegyzi meg a hellovidek.hu.
Az oldal cikke szerint az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke úgy nyilatkozott, hogy a járvány ellenére is folyamatosan számíthat lakásépítési megrendelésekre az építőipar. Koji László a vállalkozások visszajelzései alapján idén 17 ezer lakás átadását valószínűsíti. Viszont úgy véli, további 10 ezer épülhet úgy, hogy az év végéig nem készül el.