2024. november 23., Kelemen Klementína

Mindenki ügye

#védőoltás #sinopharm #who

Engedélyezte a kínai Sinopharm-vakcina vészhelyzeti használatát az Egészségügyi Világszervezet

Barna Benedek 2021.05.07. 18:05

A WHO bejelentése szerint 18 év felettieknek beadható az oltóanyag.

Jóváhagyta az Egészségügyi Világszervezet (WHO) pénteken a koronavírus ellen kifejlesztett kínai Sinopharm-vakcina vészhelyzeti alkalmazását. Ez az jelenti, hogy ötödik vakcinaként a Sinopharm is része lehet a WHO globális oltási programjának, a Covax-nak, melyben szegényebb országoknak juttatnak el vakcinát – számolt be a 444.hu.

 

A portál cikke emlékeztet: Kínában, és több más államban, köztük Magyarországon is engedélyezték már a Sinopharm-vakcina használatát, de a kínai kutatók még mindig nem tették független kutatóintézetek számára hozzáférhetővé a harmadik fázisú klinikai tesztek eredményét, ugyanakkor a WHO már hozzáférhetett az adatokhoz. 

 

A WHO már márciusban közölte, hogy a kínai Sinopharm és Sinovac cégek oltóanyagai hatásosak – utóbbiról New York Times cikke szerint a jövő héten dönthetnek –, ugyanakkor a napokban közzétett értékelésükben kitértek arra is: nincs elég bizonyítékuk azzal kapcsolatban, hogy a Sinopharm-vakcina a 60 év fölöttiek esetében is hatásos-e. A WHO pénteki bejelentése szerint viszont 18 év felett lehet a Sinopharmmal oltani, és nem húztak meg felső életkorbeli határt. A világszervezet korábban azt javasolta, hogy azokban az országokban, ahol idősebbeket is oltanak a vakcinával, végezzenek vizsgálatokat az oltóanyag hatékonyságával kapcsolatban – jegyzi meg a 444.

sinopharm-mti-rosta tibo
Fotó: Rosta Tibor / MTI

 

MInt a HVG írja, a WHO által elindított COVAX-kezdeményezés esetében lényeges pont, hogy csak olyan vakcinákat oszthatnak ki rajta keresztül az érintett országoknak, melyek már megkapták a WHO engedélyét. Erre azért van szükség, mert míg az Egyesült Államoknak, vagy az Európai Uniónak van megbízható, saját gyógyszerügynöksége, ez más országokra egyáltalán nem igaz. 

 

Az engedélyt eddig öt oltóanyag kapta meg: a Pfizeré, az AstraZenecáé, a CoviShield (az AstraZeneca indiai gyártású változata), a Johnson & Johnsoné és a Modernáé. Mivel azonban ezekre még a nyugati országokban is hatalmas a kereslet, az indiai járványhelyzet miatt pedig a CoviShield vakcinák exportját leállították, nagy szükség van újabb oltóanyagokra. Itt lépett be hatodiknak a kínai gyártású Sinopharm. Az engedély megadása éppen ezért rendkívül fontos lépés a világ szegényebb országainak.

 

Az Egészségügyi Világszervezet főigazgatója, Tedrosz Gebrejeszusz ugyanakkor a pénteki bejelentéskor hangsúlyozta:

A WHO nem hatóság, így engedélye nem kötelező előírás: arról, hogy végül tényleg alkalmazzák-e az adott oltóanyagot, az adott országok egészségügyi hatóságai döntenek.

A helyi hatóságok megszabhatják azt is, hogy az oltóanyagot csak egy adott korcsoportban alkalmazzák. (Hasonló a helyzet az Európai Gyógyszerügynökség esetében is: jó példa erre az AstraZeneca oltóanyaga, amelyet az uniós hatóság 18 év felett biztonságosnak és hatékonynak talált, a vérrögképződéses esetek miatt több uniós tagállam mégis felfüggesztette használatát, vagy csak egy bizonyos korosztályt olt vele.)

Csatlakozzon Eger legnagyobb online közösségéhez, legyen tagja tematikus Facebook-csoportjainknak is! Találkozzunk az Egri ügyek csoportban is, már csak egy kattintás!
Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló