Motoros tragédia Sirok és Egerbakta között: háromgyerekes apa vesztette életét – Megrázó VIDEÓ a helyszínről
Idén később kelnek a szúnyoglárvák, de a tavalyitól nagyobb számban. A szúnyoginvázió kezdete egybeesik a turizmus újraéledésével, ezáltal a vérszívók nemcsak a helyieknek, hanem a látogatóknak is sok bosszúságot okoznak – írja a szoljon.hu.
A rendkívüli tavasz azt eredményezte, hogy ez több hullámban történik meg. Nemrég ráadásul áradt a Tisza, ez ideális környezetet teremt a tömeges lárvakelésnek
– magyarázta a lapnak Andrási Lőrinc növényvédelmi szakmérnök, aki évtizedek óta tanulmányozza a vérszívókat.
Hozzátette, történt már biológiai kezelés is az idei évben, de az csak a 33-as számú főúttól délre eső ártéri területet érintette, mely igen csekély az egész Tisza-tóhoz képest.
A térség nagy része természetvédelmi terület, ahol minden gyérítési eljárás tilos, pedig erre éppen ott lenne a legnagyobb szükség, ahol minden ideális a szúnyoglárvák kikeléséhez.
A szakember úgy fogalmazott: "Magyarország egyik legintenzívebb szúnyogtenyésző helyei találhatók Tiszafüred térségében és a környező, Tisza-parti települések környékén, hiszen a Tisza-tó északi részén számos elmocsarasodott terület van, amely a sok bomló szerves anyaggal igen kedvező, tápanyagdús környezetet biztosít a szúnyogoknak". Andrási Lőrinc szerint megszámolhatatlan tömegben kelnek ki a vérszívók, ami előrevetíti, hogy nagyon sok szúnyog lesz nyáron a Tisza-tónál.
Óriási mennyiségű lárva van még a vízben, pedig a levegőben is nagyon sok imágó van, ami azt jelzi előre, hogy a tavalyinál is erősebb invázióra kell készülni
– hangsúlyozta.
Mint mondta, ezt jelezte a katasztrófavédelemnek is, szorgalmazva a kémiai beavatkozást, és azóta központi és helyi szinten elkezdődött a probléma kezelése. A katasztrófavédelem ütemterv szerinti gyérítése mellett már a város önkormányzata is többször végeztetett földi melegködös beavatkozást, és a tervek szerint erre a nyár folyamán még többször is sor kerül.
"A biológiai gyérítés nem minden esetben jelent megoldást, ezért a kémiai beavatkozásra kell alapozni" – vélekedik Andrási Lőrinc. Hozzátette: az EU-ban a légi úton történő kezelés lényegében tiltott, csak rendkívüli inváziós esetekben lesz rá lehetőség, és akkor is külön engedéllyel. Egyelőre nem tudni, hogy erre idén sor kerül-e.
(Indexfotó: pikrepo.com)