Motoros tragédia Sirok és Egerbakta között: háromgyerekes apa vesztette életét – Megrázó VIDEÓ a helyszínről
Az Infostart beszámolója szerint György István, a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára az Operatív Törzs keddi tájékoztatóján arról beszélt, hogy a kormány mindent megtesz, hogy további vakcinákat szerezzen be. Ha nagyobb mennyiséghez jut az ország, akkor akár egy tömeges oltási hétvégét is be tudnak iktatni és utána folytatják az ütemezett vakcinaoltásokat a meglévő terv szerint.
Eddig 90 idősotthonban oltottak be 10.003 embert, de összesen 1900 bentlakásos intézményben kell levezényelni az oltási folyamatot, több mint 80 ezren jelezték már, hogy kérnek oltást – közölte az államtitkár.
A szociális intézményekben lakók oltása kezdődik a kockázati korcsoportba tartozó 60 év felettiek oltása, közülük első körben a 89 évnél idősebbek kapják meg a vakcinát, a háziorvos fogja az otthonukban beadni a szert. A nagyobb praxisokhoz oltócsapatokat is küldenek, szükség szerint. György István közlése szerint azt egyelőre nem lehet tudni, hogy ez a szakasz (és a többi utána következő) mikor kezdődik el, ez ugyanis attól függ, hogy az egyes oltási csoportokban milyen ütemben haladnak a megfelelő mennyiségű vakcina beérkezésével párhuzamosan.
Már elkezdődött a felkészülés a rend- és honvédelmi területen dolgozók oltásának előkészítése (az igényfelmérés zajlik), külön csoport lesz a kritikus infrastruktúrákban és a közigazgatás egyes területein dolgozók. Ezután kezdődik a tömeges oltás, amelybe 151 járóbeteg-szakellátót és 4401 háziorvosi rendelőt vonnak be, de ha szükséges, a szavazóköröket is igénybe veszik.
Az államtitkár elmondta, hogy Dunavarsányban letesztelték a hétvégén, milyen egy háziorvosi rendelőben oltani. 120 családorvos kapta meg a vakcinát, és György István szerint kiderült, hogy ez egy maximálisan működőképes folyamat.
A háziorvosok már megkapták a tájékoztatót arról, hogyan kell működtetni az oltópontot. Több orvos a hétvégi teszt után jelezte, hogy ha ezt ilyen szervezetten meg lehet valósítani, csatlakoznak az oltási folyamatba – mondta az államtitkár. Közllése szerint fel vannak készülve arra, hogy akár egymillió embert is beoltsanak két nap alatt.
Müller Cecília országos tisztifőorvos az időseket is megfelelő tájékozódásra kérte. Külön hangsúlyozta: bármelyik nemzeti hatóság és az Európai Gyógyszerügynökség is csak hatásos és biztonságos szert engedélyez, vagyis – egyéni kivételektől eltekintve – több az egészségérték, amit az oltással kap az idős, mint az a betegségkockázat, ami az oltás elmaradásakor fennáll.